Bizi arayın 0 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Aspendos Antik Şehir ve Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Şehir ve Aspendos Tiyatrosu Haritası

Aspendos, Türkiye Köprüçay nehri kıyısında Antalya'nın 47 km doğusunda, Akdeniz'in kuzeyinde yer almaktadır. Dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrosu bu bölgededir.

Aspendos Ancient Theatre
Aspendos Antik tiyatrosu 

Aspendos Tarihi

Hititliler tarafından ilk bulunduğunda ismi Belkıs olan, Aspendos bölgedeki ilk para basılan şehirlerden biriydi. Dördüncü ve beşinci yüzyılda basılan madeni paraların üzerinde şehrin ismi Estwediiys yazılıydı

.  
Aspendos Tiyatrosundan bir Video 

Aspendos ikinci ve üçüncü yüzyıllarda zirvesine ulaştı. Günümüzde ziyaret edilen mimarisi, Roma İmparatoru Marcus Aurelius (161-180 AD) emri ile yapılan muhteşem tiyatro da bu altın çağda yapılmıştır. Şehire 25 km uzaklıktaki Aspendos (Belkıs) içme suyu getirtilir ve şehirde kalıntılar hala bulunmaktadır. Günümüzde başta altın ve gümüş halılar, mobilyalar ve limon ağacına işlenmiş figuranları ile, Capria gölünden elde edilen tuzu ile, şarap ve atları ile ihracat merkezi haline gelmiştir

.Aquaducts in Aspendos

Onüçüncü yüzyılın başında, Aspendos, Selçuklu Türkleri tarafından kurulmuştur. I. Alaeddin Keykubat döneminde tiyatro restore ve dekore edilmiş Selçuklu tarzı çini ve saray olarak kullanılmıştır. 

Aspendos'ta ünlü tiyatronun yanı sıra, Agora, bazilika ve stadyum gibi şehir kalıntıları bulunmaktadır. Aspendos'da ziyaret edilecek diğer bir yer ise 800 yaşındaki Selçuklu mimarisine sahip Selçuklu taş köprüsüdür. Burası tiyatroya giden yolun 400 metre doğusundadır ve yanından Köprüçay ırmak'ı geçmektedir.

Yürüyüş yapmayı sevenler için St.Paul yolu Aspendos'dan başlayıp kuzeyde yer alan Kanyon Ulusal Parkı'nın bulunduğu Anadolu platosuna kadar uzar. Köprüçay ulusal parkında rafting yapma fırsatı bulunmaktadır veya Roma şehri Selge'ye Altınkaya'dan düzenlenen turlara katılma imkanı vardır.

Aida Operet at a summer night
Yaz Akşamlarında Aida Operası 

Günümüzde tiyatro Aspendos Uluslar arası Opera ve 1994 yılından itibaren düzenlenen Türk Devlet Operası tarafından düzenlenen Bale Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Antalya Film ve Sanat Festivali kapsamında tiyatroda konserler de düzenlendi. Tiyatro akustiği ile ünlüdür. Orkestra arkasında çıkan en küşük ses dahi kolayca üst sıralardan duyulabilmektedir.

Aspendos'a yaz aylarında turist turları düzenlenmektedir. Hava sıcaklığı çok yüksek değil iken ziyaret edilmektedir. Yaz sezonunda ziyaret etmek isterseniz, kalabalıktan ve sıcaktan etkilenmemek için sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde ziyaret etmeniz gerekmektedir. Ancak yaz sezonunda Aspendos'ta bulunmanın avantajları da bulunmaktadır: antik tiyatroda opera ve bale performanslarını izleme şansına sahipsiniz.

BAŞA
DÖN