Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Almanya'daki Türk Bilim İnsanları COVID-19 Aşısında Başarıya Ulaştı

11.11.2020

ioNTech şirketinin kurucu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin ve şirketin Tp Şefi Dr. Özlem TüreciPfizer ve BioNTech şirketleri 9 Kasım Pazartesi günü COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmalarında önemli bir ilerleme kaydettiklerini duyurdu. (Üçüncü faz deneme aşamasında olan ilk çalışmalara göre aşının COVID-19’a karşı %90’dan daha fazla etkili olduğu açıklandı. Haber, aşının arkasındaki Türk bilim insanları, BioNTech şirketinin kurucu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin ve şirketin tıp şefi Dr. Özlem Türeci sayesinde Türk medyasında büyük yankı uyandırdı.

19.11.2020 tarihli gelişme: Uğur Şahin, Reuters'a verdiği demeçte her şey yolunda giderse, %95 etkili olan Koronavirüs aşısının Aralık ayının ortasında onaylanacağını ve dağıtımına yılbaşından önce başlanabileceğini duyurdu. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

COVID-19’a Karşı %90’dan Daha Etkili

Yetkililer Covid-19 salgınında ilk vakanın 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığını duyurmuşlardı ve daha sonra hastalık tüm dünyaya yayılmaya başlamıştı. Şimdiye kadar salgın 49 milyondan fazla insana yayıldı. Salgınla birlikte dünya üzerindeki tüm ilaç şirketleri hastalık karşısında geliştirilecek olan aşıyı bulma çalışmalarına başlamıştı. Zorlu bir süreç sonrasında nihayet bu şirketlerden biri iyi bir haberle karşımızda.

Almanya merkezli BioNTech ve şirketin ABD merkezli ortağı Pfizer, 9 Kasım 2020’de COVID-19 enfeksiyonuna karşı devam eden aşı çalışmalarının ilk sonuçlarının enfeksiyona karşı %90 koruma gösterdiğini tüm dünyaya duyurdu. Şirketler, hastalığın kritik noktasında şimdiye kadar üretilen en etkili aşıyı geliştirdiler. BioNTech, yetkililerin onaylaması halinde aşının yıl sonundan itibaren ulaşılabilir olacağını açıkladı.

Almanya'daki Türk Bilim İnsanları COVID-19 Aşısında Başarıya Ulaştı

Türk Bilim İnsanları Umudun Sembolü Haline Geldi

Salgına karşı yüksek koruyuculuğa sahip aşı haberi tüm insanlar için umut oldu ve dünya çapında medyada yankı uyandırdı. Aşı haberiyle birlikte bütün dünya gözlerini milyonlarca insanın hayatını kurtaracak bu büyük umudun arkasındaki bilim insanlarına çevirdi. Büyük haberden sonra BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Türk basınında büyük yankı uyandırdı. 25 yıldır kanser tedavisi için üzerinde çalıştıkları mRNA teknolojisini tüm dünyanın umutla beklediği koronavirüs aşısı için kullanan Türk bilim insanları, Türk halkı için gurur kaynağı oldu.

BionTech

İnsanlık İçin Güzel Bir Gün

Prof. Dr. Uğur Şahin aşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu: "Küresel aşı denemelerimizi kapsayan 3. aşama, aşının COVID-19’a karşı oldukça etkili bir koruma sağladığını kanıtladı. Bu çalışma, bilim, yenilik ve küresel işbirliği çabalarıyla elde edilen büyük bir zaferdir. 10 ay önce bu yolculuğa çıkarken bizi başarı tutkusuna götüren salgın karşısında büyük bir zafer düşüncesiydi. Özellikle karantina önemlerinin ve ikinci dalganın yükselişe geçtiği bu günlerde, pandemiyi sonlandıracak ve bize tekrar normal yaşantımızın rahatlığını kazandıracak uzun bir başarı yolunun sonuna gelmenin memnuniyeti içindeyiz. Son aşamayı başlatacak 164 doğrulanmış COVID-19 vakası kalana kadar daha fazla veri toplamaya devam edeceğiz. Bu önemli başarıyı mümkün kılan herkese teşekkür ediyorum."

Eğer Covid-19 aşısı yetkililer tarafından doğrulanırsa, aşının fikri mülkiyet hakkı BioNtECH şirketine ait olacak. Fakat ortak şirket Pfizer’e bazı imtiyazlar verilecek.


* Kaynak: Pfizer and BioNTech Announce Vaccine Candidate Against COVID-19 Achieved Success in First Interim Analysis from Phase 3 Study

Emlak Haberleri18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN