0 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Antalya'da Çöpten Enerji Üretimi Başladı

7.7.2017

Antalya'da Çöpten Enerji Üretimi Başladı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çöpten elektrik üretecek Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'nin elektrik üretimine başladığını bildirdi.

Yurtdışı ziyaretlerinde, özellikle Batı ülkelerinde "çöp altındır" sloganına şahit olduklarını vurgulayan Türel, "Artık Antalya'da 'çöp altındır' sloganıyla çöpünden elektrik elde eden bir şehir haline geliyor." ifadelerini kullandı. Tesisin, Antalya Büyükşehir Belediyesinin çevreye ne kadar önem verdiğinin en güzel teyidi olduğunu belirten Türel, arıtma çamurundan sonra çöpten de elektrik elde eden bir şehir haline geldiklerini kaydetti. Atmosfere karışan çöplükteki metan gazının bundan sonra elektriğe ve enerjiye dönüştürüleceğini ifade eden Türel, şöyle devam etti:

"Çöpünden elektrik üreten Türkiye'nin en büyük, en modern enerji üretim tesisi. Belki Avrupa'da da en büyüklerden, en yenilerden bir tanesi. Buradaki çöplükte 5 bin metreküp saatte metan gazı atmosfere karışıyorken, bundan sonra karışmayacak. Bunu elektriğe, enerjiye dönüştüreceğiz. Burada 25 megavat elektrik elde edeceğiz. Bu oldukça önemli bir rakam. Böylelikle Antalya'mıza ve özellikle çevre adına iyi bir tesis kazandırmış olacağız."

Alanya'da da Yapılacak

Bu tesisin bir benzerini de Alanya'da gerçekleştireceklerini belirten Türel, "Bugünlerde bütün izinlerini almak üzereyiz. En son Danıştay onayı kaldı. Onu da aldığımız da zannediyorum bir sene içerisinde Alanyamız'da da çöpten elektrik enerji üreten bir tesisi hizmete sunmuş olacağız" dedi.

Antalya'da Çöpten Enerji Üretimi Başladı

8 Ayda Üretim Aşamasına Geldi

Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'ni inşa eden Yüklenici Firma Proje Koordinatörü mimar Fikret Sert tesisin özelliklerini şu şekilde açıkladı:

"Üretim tesisimiz 4 bin ton kapasiteli olacak. Tüm Antalya ve çevresinde evsel katı atıkları bertaraf edecek bir tesis. 20 tane enerji üretiminde kullanacağımız motorumuz var. Bunların her biri 1.4 megavat kapasiteli motorlar. Bu motorlar sayesinde tesiste oluşacak metan gazı sayesinde enerjiye dönüştüreceğiz."

25 Megavatlık Enerji Üretimi

Sert, çöpten enerji üretim aşamalarını ise şöyle anlattı:

"Önce çöp, ayrıştırma tesisimize gelecek. Burada içerisindeki organik ve inorganik çöpler ayrıştırılacak. İnorganik çöpler yani kağıt, naylon, metal türündeki ürünler ayrılacak. Ama organik dediğimiz mutfak türündeki çöplerimiz de fermantasyon tanklarında çürütülecek. Oluşan metan gazı alınıp, depolandıktan sonra motorlarımızda yakılıp enerjiye dönüştürülecek. Geriye kalan bizim posa diye adlandırdığımız kompost, yukarıdaki kompost tesisimizde kurutulup, kül haline dönüştürülecek. Hem bahsettiğimiz bütün bu aşamalardaki kullanacağımız enerjimizi kendimiz üreteceğiz hem de ilaveten 25 megavatlık bir enerji üretimi sağlayacağız. Aşağı yukarı saatte 5 bin metreküp tahmin ettiğimiz çöp gazının da bu şekilde hem atmosfere verdiği zarar ortadan kalkacak hem de enerjiye dönüştürülüp bir katkı sağlanacak."

Emlak Haberleri13.7.2019
Türkiye, Yabancılara Yaşam ve Kariyer Fırsatı Sunan 7. Ülke
17.6.2019
Antalya’da Konut Alımında En Çok Tercih Edilen İlçeler
22.4.2019
Türkiye’de Konut Alınabilecek En İyi Yerler
4.4.2019
Türkiye Gayrimenkul Sektöründe İstanbul Havalimanı Heyecanı
11.3.2019
Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler
1.3.2019
Antalya’dan 13 Farklı Ülkeye Direkt Uçuşlar Başlıyor
22.2.2019
Yabancıya Konut Satışında Değerleme Raporu Zorunluluğu
21.2.2019
Türkiye’de Yabancıya Konut Satışı Rekor Rakamlara Ulaştı
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN
Bizimle Çalışmak İster misiniz?