Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Antalya'da Son Yılların Turist Rekoru Kırıldı

19.03.2019

Son aylarda Antalya’ya gelen turist sayısında büyük artışlar gözlendi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün verilerine bakıldığında, 2019’un ilk 3 ayında Antalya’ya gelen turist sayısı 14 milyonu bulmuştur. Görünüşe göre, Antalya’da veya Türkiye’de olağanüstü bir durum olmadığı sürece bu sayı daha da artacağa benziyor.

Yine Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün verilerine bakıldığında, Antalya’ya 193 ülkeden turistin geldiği görülüyor. Bakalım, en çok hangi ülkelerden turist gelmiş.

En Çok Hangi Ülkelerden Gelen Var? 

Antalya'da Turizm Patlaması Neden Yaşandı?

Verilere göre ilk sırada Rusya yer alıyor. Rusya vatandaşları, 1990’lı yıllardan beri, yani Rusya’yı da içine alan Sovyetlerin dağılmasından sonra, artan sayıda sıcak denizlere inmek için Antalya’yı tercih etmektedir. Türkiye-Rusya ilişkileri, boş arazilerin sağladığı yatırım olanakları, tanıtım için gösterilen çabalar Rusya vatandaşlarının öncelikli tercihinin Antalya olmasına yol açmıştır. Her ne kadar 2015-16 döneminde küçük çaplı bir dış politika krizi yaşanmışsa da bu sorunlar geride kalmış, Antalya’ya Rusya’dan daha çok vatandaş gelmeye devam etmiştir ve bugünlerde de etmektedir.

İkinci sırada Almanya yer almakta. Rusya’dan daha eski olarak, Almanya’yla olan ilişkiler 1960’larda Türkiye’den işçilerin gitmesiyle gelişmeye başlamış, 1990’larda Berlin Duvarı’nın yıkılıp iki ülkenin birleşmesiyle daha da artmıştır. Bu gelişimlerle birlikte Almanya vatandaşlarının da tatil için tercihi (yalnızca Almanlar değil, oraya giden gurbetçilerimizin de) turizm açısından yükselen bir yıldız olan Antalya olmuştur.

Üçüncü sırada yer alan Ukrayna’nın da Rusya ile benzer duruma sahip olduğunu söylemek mümkün. Ukrayna’da yaşanan karışıklıklara rağmen, Türkiye ve Ukrayna’nın karşılıklı vizelerinin olmayışı, yapılan tanıtımlar, sıcak denizlere inme isteği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi oluşu, Ukraynalı turistleri de Antalya’ya çekme yönünde etkileyen etmenler olmuştur.
Dördüncü sıradaki İngiltere’nin de gerek kendi vatandaşının gelir seviyesinin yüksek olması, gerekse orada bulunan Türklerin tatil yapmak için ülkemizi tercih etmesinden dolayı yer aldığını söyleyebiliriz.

Bunların dışında gelen ülkelerden bazıları şöyle: Polonya, Hollanda, Romanya, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Danimarka, Belçika, İsrail, Slovakya, Beyaz Rusya, Litvanya, Norveç, İsviçre, Fransa ve Avusturya.

Turistler, tatil için gelmenin yanı sıra, yerleşmek, ev veya arsa almak, iş veya toplantı ya da Antalya’da bulunan tanıdıklarını ziyaret etmek için de gelebiliyor. Peki, Antalya turistler için neden bu kadar cezbedici bir öneme sahip?

Neden Antalya?

- Oteller: Turizm şirketleri ve oteller, Dünya üzerindeki birçok turisti getirebilmek adına çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütüyor. Dolayısıyla, çeşitli ülkelerdeki ağırlıklı olarak üst gelir grubuna sahip insanlar bu tanıtımlardan etkilenerek, tatil yapmak için Antalya ve ilçelerinde bulunan otelleri tercih ediyor.

- Doğal güzellikler: Antalya’nın yalnızca merkezinde değil, Toroslar’ı da içine alan dağ manzarasına sahip oluşu, geniş ormanları, özellikle kış ve bahar aylarında sahip olduğu ferah havası, sahilleri ve deniziyle geniş bir doğal güzelliğe sahip oluşu yerli ve yabancıların ilgisini çıkıyor.

- Tarihi eserler: Roma’dan bu yana çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Antalya’da Aspendos Tiyatrosu, Perge Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Phaselis gibi birçok tarihi eser bulunuyor. Çok sayıda insan bu eserleri de ziyaret edebilmek adına Antalya’ya uğruyor. Bunların yanında Antalya Müzesi de heykeller başta olmak üzere birçok tarihi eseri içinde barındırıyor.

- Devlet politikaları: Kökeni 1960’larda ve 1970’lerde yerel düzeyde başlatılsa da, ciddi anlamda devlet desteği 1980’lerden itibaren görülmeye başlıyor. Yolların genişletilmesi, yeşil alanların yapılması, tanıtım faaliyetlerine başlanması, mevcut havalimanının 1996’da uluslararası bir görünüm kazanıp, Gazipaşa’ya ikinci havalimanının yapılması, 1964’te resmen düzenlenmeye başlanan Altın Portakal’ın uluslararası boyutlara ulaşmaya başlaması, şehir içi ulaşım olanaklarının geliştirilmesi, Dünya çapı turnuva, zirve ve festivallerin (G-20 Zirvesi, Dünya Golf Şampiyonası, U-20 Dünya Kupası gibi) düzenlemeye başlanması devlet politikalarının doğrudan ya da dolaylı etkilerinden dolayı meydana gelmiştir. Bu durum da turistlerin Antalya’ya olan cazibesini artırmıştır.

- Geniş yatırım olanakları: Antalya il geneli olarak düşünüldüğünde Toroslar tarafından çevrelense de çok sayıda ağaca ve tarım alanına sahiptir. Son 40 yılda da, tarımın öncelikli olarak sera ile yapılması, seracılığa yönelmeyi sağlamıştır. Arazilerin bazıları konut, bazıları tarım alanı, bazıları etkinlik alanı, bazıları otel, bazıları golf sahası olmuştur. Ayrıca bakir arazilerin oldukça ucuz fiyatta olması da özellikle de yabancıları yatırım için Antalya’ya çekmiştir.

- Eğlence ve sanat: Festivaller, otellerin düzenlediği etkinlikler, gece kulüpleri, konserler, sergiler ve akla gelebilecek daha birçok etmen bu olanakların içinde sayılabilir. Antalya’nın çeşitli ülkelerden hatta ülke içinden gelen insanlara sunduğu imkanlardan birisi de eğlence ve sanat olanaklarının gelişmiş olmasıdır.

Turist Sayısı Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

Antalya’nın sahip olduğu olanaklar ve bu olanakların fayda sağlamak amacıyla kullanılması, turist sayısının çok sayıda olmasına yol açtığı bir gerçek. Eldeki bu olanakların, turist sayısını çoğaltmak amacıyla daha da iyi geliştirilmesi için devletin ve özel sektörün el ele verip:

- Antalya merkezin raylı sistem ağını ve ilçeler arası ulaşımı güçlendirmesi,
- Denize kıyısı olan şehirler arasındaki deniz ulaşımının arttırılması,
- Uçuş seferlerin arttırılması,
- Her türden müzik, film ve edebiyat alanında etkinliklerin çoğaltılması,
- Antalya’nın sportif etkinliklere ev sahipliği yapması, Antalyaspor’un futbol ve basketbol başta olmak üzere voleybol, golf, yüzme, yelken, e-spor, satranç gibi birçok spor dalında geliştirilip, Dünya çapında mücadele edebilecek bir takıma dönüşmesi,
- Şehrin mevcut üniversitelerinin (Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzere) el ele verip Antalya planlaması ve tanıtımı konusunda yeni fikirler üretmesi gerekmektedir.

Antalya'da Turizm Patlaması Neden Yaşandı?

Yalnızca Yabancı Turistler Mi?

Önerilerimizi sunduk, pekala. Peki Antalya’ya yalnızca yabancı turistler mi tercih ediyor? Yerli turistler de tercih ediyor, hatta bir kısmı yerleşiyor. Yerli turistlerin büyük çoğunluğu, tatil için Antalya’yı tercih ediyor. Büyük çoğunluğu kıyılarında tatil yapmayı, yani “deniz, kum ve güneşi”, bir kısmı doğal güzelliklerini, bir kısmı eğlenceyi, bir kısmı da tarihi eserlerini görmeyi tercih ediyor.

Antalya’nın gerek yerli gerekse yabancı turistler açısından cazibe merkezi olmasını hayranlıkla karşılıyor, Antalya Homes olarak bu ilginin daha da artarak devam etmesini temenni ediyoruz.

Bunları da okuyun...

- Antalya’da Gayrimenkul Sahibi Olmak İçin 4 Neden: Gayrimenkul sektörü, turistik tesisleri, kozmopolit ve sosyokültürel renkliliği ile her daim cazibe merkezi olan Antalya’da gayrimenkul sahibi olmanız için 4 temel neden.

- Antalya’da Yapılabilecek En Güzel Şeyler: Geldiniz Antalya’ya ama ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Öyleyse sizi, sizin için hazırladığımız bu habere alalım. 

- Akdeniz’in Başkenti Antalya’yı Ziyaret Etmeniz İçin 9 Neden: Yazılan nedenleri daha da detaylıca incelemek isterseniz, bu başlığımızı arkanıza yaslanıp okuyabilirsiniz. 

Emlak Haberleri18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN