Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Antalya'nın Ödüllü Konyaaltı Sahil Projesi

5.03.2018

Bir dünya projesi gibi Antalya üzerinde yıldız gibi parlayacak olan Konyaaltı Sahil Projesi’nin çalışmaları Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Ödüllü sahil projesi hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel; “Projeyi tartışa tartışa uygulama aşamasına geldik. Mimarlar Odamızla yaptığımız yarışma sonucu 51 proje içinden birinci seçilen projeyi uyguluyoruz. Bu proje uygulanabilirliği açısında da Mimarlar Odamızla yaptığımız protokol kapsamında harfiyen uyulması gereken bir projedir. Tamamen şeffaf, değerli hocalarımızın ve STK örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu bir jüri tarafından uygun görüldü." açıklamasında bulundu.

Konyaaltı Sahil Projesi’nin Hedefleri

• Kıyı kullanımlarını zenginleştirmek.
• Kıyıda yer alan tarihsel ve kültürel değer alanlarını ön plana çıkarmak.
• Kentsel kıyıyı her türden kullanıcı için erişilebilir ve algılanabilir kılmak.
• Sahil bandı üzerindeki hız rejimini yeniden düzenlemek.
• Yaya ve bisiklet dolaşımı ile uyumlu bir araç trafiği oluşturmak.
• Alanın kentsel anlamda sahip olması gereken işlevsel canlılığın sağlanması için yakın ve uzak çevresinden ulaşım ve erişim olanaklarını güçlendirmek.
• Kentin var olan merkez sistemini kentin batı kıyısı üzerinden güçlendirmek ve çeşitlendirmek.
• Evcil hayvanlar için, ‘Mavi Bayrak’ kriterlerine uygun yüzme havuzlu bir park yapmak.

 Konyaaltı Sahil Projesi’nin hedefi, sahilin 6.9 km’lik alanını betonlaşmadan uzaklaştırıp, sahil ve yeşil alanı bütünleştimek.

Araç Trafiği Yerine Daha Çok Yeşil Alan

Proje kapsamında Konyaaltı Sahil yolu araç trafiğine kapatılacak. Sahilden geçen kamyon, tır gbi ağır vasıta araç görüntüleri ve sesleri tarihe karışacak. Aynı zamanda, mevcut ağaçlar korunarak 5 bin 197 ağaç daha eklenecek. 97 bin 468 m² olan sert zemin projede 68 bin 700 m²’ye düşürülecek. Proje ile sahildeki yeşil alan 30 bin m² daha artırılacak.

Antalya’nın en önemli konularından biri olan ulaşım da proje kapsamında geliştirilerek çok daha kullanışlı hale getirilecek. 2019 sonrasında Antalya’nın metro ile buluşacağını müjdeleyen Menderes Türel görüşlerini;“En önemli çözüm toplu ulaşımı teşvik etmek. Bu konuda 2019 sonrasında Antalya’nın gündeminde metro olacak. Metro ile ilgili gerekli izinler bugün itibari ile Altyapı Genel Müdürlüğü’nden ve Ulaştırma Bakanlığından alınmış durumda. Metro Büyük Liman’dan başlayacak, Konyaaltı Sahili’nden üniversiteyi teğet geçerek, Mark Antalya’nın oralarda bir Y çizerek, bir kolu Lara Kundu Oteller Bölgesi’ne, bir kolu da Varsak’a gidecek.” sözleriyle belirtti.

Proje tamamlandığında, 1990 model olan Konyaaltı Sahili, 2020 model bir sahile dönüşüp, sıradışı ve etkileyici bir görünüm ile turizmde yeni bir cazibe merkezi haline gelecek ve Antalya’nın değerine değer katacak.

Emlak Haberleri19.09.2020
Kripto Para ile Tek Tıkla ve Güvenle Gayrimenkul Almak Mümkün
21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN