Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Antalya’ya Yüksek Hızlı Tren Geliyor

28.02.2017

Yüksek Hızlı Tren projelerinin tamamlanacağı 2023 yılında 824 milyon dolarlık fayda sağlanacağı belirtildi. TCDD tarafından yapılan açıklamaya göre, bu projeler sayesinde 161 milyon dolarlık enerji tasarrufu yapılacak ve hatların işletmeye açılmasının ardından karayollarında araç sayısı ve trafik kazaları azalacak. Trafik kazalarının azalmasıyla da 571 milyon dolar tasarruf edilecek. YHT ile doğaya salınan karbondioksit miktarı da azalacak. 2023'te 881 bin ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleşecek. Yapılan hesaplamalara göre bunun da ekonomik değeri 92 milyon dolar olarak olacak.

TCDD tarafından edinilen bilgilere göre, projenin tahmini yapım bedeli 11.5 milyar lira olacak. Proje tamamlandığında ise her yıl ortalama 4,5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yük taşınacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; Yüksek Hızlı Tren'i bizzat kendimiz yapacağız

“Avrupa’nın 6’ncı dünyanın 8’inci Yüksek Hızlı Tren kullanan ve aynı zamanda inşa eden ülkesi haline geldik. TÜLOMSAŞ Devrim Otomobiliyle farkını ortaya koyan köklü kuruluşlarımızdan biri. TÜLOMSAŞ her zaman iddialı oldu ve Devrim otomobiliyle ilgili iddiasını ortaya koyduğunda ülkemiz yöneticileri, ülkemiz idarecileri onlar kadar inansaydı bugün dünya markası otomobillerden, dünya markası uçaklardan bahsetmiş olacaktık. TÜLOMSAŞ bugün demiryolunu sektöründe motor imal eder hale geliyor. Türkiye olarak, Eskişehir olarak, TÜLOMAŞ'ta Yüksek Hızlı Tren yapacağız' diyorlar. Dediğim gibi işçi inanıyorsa geriye bize destek verip yapmak kalıyor. İşte onun için de yeni 96 Yüksek Hızlı Tren setini alırken, sanayi işbirliği programı kapsamında özellikle teknolojinin ülkemize gelmesi ve Yüksek Hızlı Tren'in Türkiye'de yapılmasıyla ilgili şartname koyduk. İlk 20'sini dışarıdan alacağız, sonra kademe kademe TÜLOMSAŞ üretimde daha fazla yer alacak ve son 16'yı bizzat yüzde 100 kendisi yapacak. Ancak bununla da yetinmiyoruz. Onun dışında o teknolojiyi getirip Yüksek Hızlı Tren'i yapabilir hale geldikten sonra, Yüksek Hızlı Tren'i hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız ve ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Ülkemizden kaynaklı bulunduğumuz coğrafyaya hatta dünyanın her yerine ihraç edeceğiz."

Antalya’ya Yüksek Hızlı Tren Geliyor

Antalya Hızlı Trenle İstanbul'a Bağlanacak

Antalya'nın 100 yıllık demiryolu rüyası gerçek oluyor. Hem de iki koldan.. Eskişehir ve Kayseri üzerinden Antalya'yı hızlı tren ağına bağlayacak proje için çalışmalar başladı.

Antalya’yı Istanbul’a bağlamak için, Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri arasında saatte 200 km hıza uygun olarak, hızlı demiryolu yapılıyor. 423 kilometre güzergah uzunluğuna sahip demiryolu hattının etüt proje hazırlama bedeli 35 milyon TL. Proje aynı zamanda komşu illerdeki sanayi üretimlerinin Antalya Limanı'na ulaştırılması anlamına da geliyor.

Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya-İstanbul seyahat süresi 5 saat, Antalya-Ankara arası ise 4 saat olacak. Antalya'yı İç Anadolu'ya bağlayacak olan 640 kilometrelik Antalya-Kayseri hızlı tren projesi, Antalya'nın turizm potansiyelinin Anadolu'ya daha çok yayılmasını anlamına geliyor. 2016 yılında temeli atılan Antalya-Eskişehir hızlı demiryolu hattının, 2020 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Bir kentte ulaşım alternatifi ne kadar çok gelişirse o kentin o kadar çevresine ve dünyaya açık olacağını kaydeden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Antalya’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi, Expo 2016 ve Tünektepe Teleferik gibi projelerin Antalya için büyük kazanım olduğunu vurguladı.

Antalya'yı, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri'ye, yine Antalya'yı, Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Kütahya, Eskişehir'e hızlı tren hatlarıyla bağlayacaklarını ifade eden Bakan Arslan, sadece Antalya'da değil tüm Türkiye'de ulaşım alanında önemli çalışmalar yaptıklarını açıklayarak, denizlerin altında yollar, üstünde havalimanları inşa ettiklerini, dağları delip, vadileri aşıp, dünya standartlarında tüneller, köprüler yaptıklarını söyledi.

Tren saatleri

Avrupanın Kapıları İstanbul-Sofya Express ile Açılıyor

İstanbul-Kapıkule demiryolu hattındaki yol yenileme çalışmalarının tamamlanması sonrasında Türkiye ile Avrupa arasında aktarmasız tren seferleri başlıyor. TCDD Taşımacılık ile Bulgar Demiryolları arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Bulgaristan/ Sofya-İstanbul /Halkalı arasında İstanbul-Sofya Ekspresi, 20 Şubat 2017 tarihinde seferlerine başladı. Her gün işleyecek olan tren dizisi TCDD Taşımacılık Şirketi’ne ait iki yataklı vagon, bir adet kuşetli vagon ve Bulgar Demiryollarına ait bir adet kuşetli vagon olmak üzere yüksek kalitede toplam dört vagondan oluşacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trenin Halkalı'dan saat 22.40'da, Sofya'dan ise 21.00'de hareket edeceğini, seyahat süresinin yaklaşık 9 saat 50 dakika olacağını ifade etti.

Yüksek Hızlı Tren ile Bükreş ve Belgrad Bağlantısı da Sağlanacak

Türkiye’nin yeni tren operatörü TCDD Taşımacılık, Avrupa yönlü yeni destinasyonların da müjdesini verdi. Yapılan açıklamaya göre, yaz aylarında Bükreş ve Belgrad’a da tren seferleri başlatılıyor. Bükreş ve Belgrad’a tren seferleri, Bosfor Ekspresi’ne eklenecek vagonlar ile yapılacak.

Emlak Haberleri19.09.2020
Kripto Para ile Tek Tıkla ve Güvenle Gayrimenkul Almak Mümkün
21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN