Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Dünyanın İlk Uluslararası Gayrimenkul Borsası Türkiye’de Kuruluyor

10.11.2017

Dünyanın İlk Uluslararası Gayrimenkul Borsası Türkiye’de Kuruluyor

Türkiye, ülkedeki mülklerin yurt dışında satılmasını sağlayacak olan uluslararası gayrimenkul borsasını kurmaya hazırlanıyor. Dünya’da ilk olacak Uluslararası Gayrimenkul Borsası 57 ülkenin bütün gayrimenkul üreticileri ve tüketicilerini bir araya getirecek. Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, Mayıs 2017'de düzenlediği basın toplantısında, bankaların Türk emlak piyasasındaki inşaat finansmanı için mücadele ettiğini söyledi. Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi ve talimatıyla Uluslararası Türkiye Gayrimenkul Menkul Kıymetler Borsası’nı kurmaya karar verdiler.

Bu uygulamanın zamanla geniş bir alana yayılacağını ifade eden Canikli: ''İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bünyesinde, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası. Aynı menkul kıymetler borsası gibi. Orada kağıtlar, hisseler el değiştiriyor, burada gayrimenkuller el değiştirecek. Sistem hiç bir şekilde risk içermiyor. Bir gayrimenkul satıcısı borsaya fiyatıyla birlikte gelecek. Satıcı, aracı kurumlar vasıtasıyla İSEDAK üyesi tüm ülkelere açık şekilde gayrimenkulü satabilecek. Takasbank veya benzeri bir kuruluş devrede. Parayı tahsil etmeden, tahsil ettiği garanti edilmeden tapu verilmiyor. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz. Piyasa dijital olacağı için nerede kurulduğunun önemi yok. Ama Türkçe olarak bütün altyapı çalışmalarını yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak.'' şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sertifikası

Türkiye’de ilk kez Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde İstanbul’da bir konut projesinde uygulanan gayrimenkul sertifikası, vatandaşların bir ev veya iş yerinin tamamını veya bir kısmını satın almalarını kolaylaştıran, gayrimenkul şirketlerinin de faizsiz finansman elde etmelerine imkan sağlayan bir finansal araçtır. Sertifikayı ihraç edebilmek için ihraççı şirketin önce bir proje hazırlaması ve ardından ilgili belediye ve diğer kurumlardan aldığı ruhsat ve izinle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na başvurması gerekiyor.

Hem konut hem de ticari projeler, Borsa İstanbul üzerinden sertifikaları alabilirler. Az miktar bir parayla bu sertifikayı alan yatırımcılar, tapu işlemleri için sertifika satma veya inşaat bittikten sonra gayrimenkulün daha pahalı hale gelmesi sayesinde kazanç elde edeceklerdir. Açık arttırma ile satılan hisseler, sertifika sahiplerine eşit olarak dağıtılcaktır. Eğer yatırımcılar sertifikaları satmak isterlerse, bunu borsa üzerinden yapabilecekler. Her sertifika proje büyüklüğü ve finansman ihtiyaçlarına bağlı olarak metrekare veya parasal değerler gibi alanları temsil edecektir. Konut projleri için çıkarılan sertifikalar, 1-100 TL arasında değere sahipken, yatırım yapmak için daha fazla sertifika satın almak isteyen potensiyel alıcılara daha uygun bir yol izlenecek.

Gayrimenkul Sertifikası, faizsiz finans sistemine uygun olarak tasarlandığı için İSEDAK, Türk gayrimenkul borsasının kurulmasına yardımcı olmuştur. İslamı finans prensiplerine uygundur. Diğer yatırımlarda olduğu gibi, bu sertifika da borsada işlem gördüğü için sabit bir geliri de yoktur.

Emlak Haberleri12.10.2019
Meksika'dan Antalya'ya Uzanan Aşk Hikayesi
6.10.2019
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim’de Başlıyor
17.9.2019
Hindistan’dan Antalya’ya Charter Uçuşlar Başlıyor
12.9.2019
Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10. Şehir: Antalya
23.7.2019
Geçmişten Günümüze Antalya’nın Mimari Dokusu
18.7.2019
Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İçin En İyi 10 Neden
13.7.2019
Türkiye, Yabancılara Yaşam ve Kariyer Fırsatı Sunan 7. Ülke
17.6.2019
Antalya’da Konut Alımında En Çok Tercih Edilen İlçeler
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN