Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Emlak Satın Alırken Tavsiyelerden ve Tuzaklardan kaçının

8.02.2013

Konut satın almayı düşünüyorsanız satın alma işlemleriyle ilgili herhangi bir olası tuzaktan kaçınmak ve emin olmak için dikkate alınması gereken hususlar vardır. İşte emlak satın alırken size yardımcı olacak sekiz (7) yararlı tavsiye!

Güvenilir ve Profesyonel Bir Emlak Şirketiyle Anlaşın

Her şeyden önemlisi, güvenilir ve profesyonel bir emlak şirketi bulduğunuza emin olmaktır. Diğer ülkelerde olduğu gibi son zamanlarda Avrupa uygulamaları, Türkiye'de de uygulanabilir hale geliyor. Müşteri haklarıyla ilgili ülkemizde belirli yasalar olmasına rağmen, alıcıların ve satıcıların birçok yasal hakkı tam olarak korunamıyor. Bu yüzden tüm tasarrufunuzu kötüye kullanmak isteyecek kişilere karşı ve yasal haklarınızın tam olarak korunabilmesi adına güvenilir bir emlak şirketi size yardımcı olacaktır.

Alıcıların ev satın alma aşamasında yaptığı hata birçok şirketi dolaşmalarıdır. Bu sadece alıcının aklını karıştırır ve sonunda zamanın çoğu gayrimenkuller arasında dolaşmak ile geçer. Sonunda başladığınız çizgiye geri dönme ihtiyacı hissedersiniz.Bu aşamada, çalışmaya karar verdiğiniz şirket hakkında internet üzerindeki yorumları, onlarla çalışıp çalışmayacağınıza emin olmak için okuyabilirsiniz.

Güvenilir ve profesyonel bir emlak şirketi arıyorsanız internetten arama yaptığınızda şirketin websitesinin kalitesi; şirketin yetkinlik düzeyinin ilk göstergesidir. Emlak sitesi ne kadar donanımlıysa bu sizin için iyi bir başlangıç demektir. İlgilendiğiniz bazı gayrimenkulleri websitesi üzerinden seçtikten sonra, gayrimenkullerin satışında size yardımcı olmasını istediğiniz gayrimenkul satış danışmanından, bir bilgilendirme e-postası isteyebilirsiniz. Tabiki ertesi gün bir cevap beklememelisiniz, firmanın bu gayrimenkul için yapacağı özenli ve dikkatli bir çalışma bir haftadan fazla sürebilir. Bu durumda şirket, e-posta ile sizinle ilgilenecek ve daha fazla fikir verecektir. Ardından seçtiğiniz evler için görüntüleme turu talep edebilirsiniz.

Proje Görüntüleme Turu Talep Edin

Proje Görüntüleme Turu Talep Edin

Seçtiğiniz bir evi görmek için görüntüleme turu ayarladığınızda, bu evin tüm özelliklerini ve satın alma prosedürü hakkında bir fikir aldıktan sonra, diğer şirketlerden de aynı bölgede bulunan en az bir evi görmek isteyebilirsiniz. Profesyonel şirketler, bu tur esnasında sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun evi bulmanızı sağlamalıdır. Tabi ki bu sizin bir çırpıda karar vereceğiniz anlamına gelmez ancak en fazla iki yada üç gürüntüleme turu sonunda hangisini seçeceğiniz ve tercih edeceğiniz aklınızda şekillenir.

Bir ev satın almak yaşam tarzınızı etkileyen büyük bir karardır. Tercihiniz sırasında, anlaştığınız emlak şirketi, bölgedeki avantajları, yatırım şanslarını, sosyal olanakları ve bütçenize en uygun evi size sunmalıdır.


Tasarruf Edin

Tasarruf Edin

Bazı insanlar emlak şirketleriyle çalışmamakla, satın alım sürecinde oluşan masraflardan tasarruf edeceklerini düşünürler ve sonunda çok daha fazla harcama yaparlar. Örneğin alıcı olarak bir evin gerçek değerlerini bilemezsiniz ve konut satın alımı yapabilirsiniz sonrasında değerinden çok fazla ödeme yaptığınızı fark edersiniz.

Profesyonel yardım almanın önemini, bireysel olarak çıktığınız yolda karşılaşacağınız aynı gayrimenkul için çeşitli fiyatlar, uzun alım-satım prosedürleri ve geniş pazar seçenekler ile çok daha iyi anlayacaksınız. En iyi fiyatı sunmak için çabalayan gayrimenkul danışmanınızın pazarlıkları sonucunda bütçenizde tasarruflar sağlayabilirsiniz.


Avukat Desteği Alın

Avukat Desteği Alın

Eğer belli bir emlak şirketi ile çalışmazsanız birçok hata ve sorun ile karşılaşabilirsiniz yine de bağımsız bir avukat ile de çalışabilirsiniz. Unutmayınız ki emlak firmaları satıcılar karşısında sizden daha iyi durabilirler, sözleşmelerinizi kendileri hazırlayabilirler ki bu sizin haklarınızı koruma yollarından sadece biridir.

Saygın bir avukat bulmak için de bir araştırma yapabilirsiniz. Bu sizin ev satın alma sürecinizde güvende olmanızı sağlayacaktır.


Ödemenizi Netleştirin

Ödemenizi Netleştirin

Emlak şirketlerindeki gayrimenkul satış temsilcileri öncelikle satıcıların tapularını inceler. Bu işlem sizin haklarınızı korumak için bir avukat tarafından da yapılabilir. Gayrimenkul satış danışmanları ve ya avukatlar tapunun gerçekten bu kişiler üzerine olup olmadığını ve bu gayrimenkulün herhangi bir borcu olup olmadığını incelerler. Bu işlemler hiçbir ödeme yapılmadan gerçekleştirilmelidir.

Bu notada tam olarak ne kadar ödeme yapılacağı sorulmalıdır. Bu gayrimenkul ucuz, yerleşmesi basit, bahçe bakımına ve ortak aydınlatmaya ücret ödeyeceğiniz bir yer olabilir fakat bu gayrimenkul yüzme havuzu, spor salonu vb. sahip olması ise aylık ücretlerin yükseleceği anlamına gelir ve ödeme yapılmadan bunlar açık olarak belirtilmelidir.


İnşaat Halindeki Projelerden Ev Alırken Dikkatli Olun

İnşaat Halindeki Projelerden Ev Alırken Dikkatli Olun

Diğer potansiyel tehlike ise; inşaat halindeki projelerden ev almaktır. Projeden evinizi satın alırken paranızın büyük kısmını korursunuz fakat dikkatli olmalısınız. Bazı şirketler projelerini tamamlayacak ekonomik güce sahip değildirler ve her bir satışta aldıkları ücretleri projelerini devam ettirmede kullanırlar. Çoğu zaman proje tamamlanır fakat projenin tamamlanması için diğerlerine güvenirseniz bu sizin için fazla endişe demektir.

Bazı şirketler projelerini tamamlamak için gereken mevduatın tamamını ellerinde tutarlar ve projenin ne zaman tamamlanacağını bilirler. Eğer projeden bir ev almayı seçerseniz sözleşmede belirtilen teslimatın yapılması ve sözlerin yerine getirilmesi için şirketlerden güvence almalısınız.


Satın Alım Sürecini Takip Edin

Satın Alım Sürecini Takip Edin

Tapunun araştırılması bitince satıcı, siz ve emlak firması veya avukatınız sözleşmenin temiz bir şekilde hazırlanması için çalışmalara başlar. Bütün detaylar ödeme zamanları ve teslimatın eksikliğinde uygulanacak cezalar sözleşme içinde detaylı olarak belirtilmelidir. Bu işlemlerden sonra depozito ödenir fakat bu işlemden önce emlak firmasının veya avukatınızın hazırlamış olduğu senetleri dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Sonuç olarak evinizin satın alma sürecinde iyi bir şirketle anlaşır, prosedürün her aşamasını takip edip oluşabilecek sorunları çözebilecek bir avukat ile çalışırsanız endişelenecek bir durum yok demektir. Antalya Homes ® ekibi olarak tüm satın alma süreci boyunca yanınızda oluyoruz. Ev satın almayı düşünüyorsanız, müşteri görüşlerimizi de inceleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Bilgi...

Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları: Profesyonel gayrimenkul danışmanı ile çalışmak bütçe ve zaman tasarrufu demektir. Gayrimenkul satın almak istediğiniz yerin piyasasına hakim gayrimenkul danışmanı sizi verimsiz yatırımlardan uzak tutarak, stressiz ve güvenli bir alım süreci geçirmenizi sağlar.

Türkiye’de Konut Alınabilecek En İyi Yerler: Konut sahibi olmak isteyen yatırımcı ve alıcılar neden ülkemizi tercih ediyor? Sizlere Türkiye'de konut yatırımı yapmak için en iyi 10 nedeni listeledik.

Antalya’da Konut Alımında En Çok Tercih Edilen İlçeler: Antalya, emlak piyasasında yabacılara en çok konut satışı gerçekleştirilen bölge olarak bilinmektedir. Peki, yatırımcılar ve alıcılar hangi ilçeleri tercih etmektedir?

Emlak Haberleri26.06.2021
Türkiye'de Yatırım Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Gerçekler
18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN