Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Emlak Satın Alırken Tavsiyelerden ve Tuzaklardan kaçının

8.2.2013

Türkiye'de mülk satın almayı düşünüyorsanız satın alma ile ilgili herhangi bir olası tuzaktan kaçınmak ve emin olmak için dikkate alınması gereken hususlar vardır. Birçok kişi bu tehlikeleri göz önünde bulundurmamış ve agır bedeller ödemek zorunda kalmışlardır, bu yüzden tavsiyemizi ciddi bir şekilde düşünün lütfen.

Her şeyden önemlisi, sizinle ilgilenen insanlardan emin olmaktır. Siz Türkiye'ye kaç kişi gelirseniz gelin makul fiyata ve çok uygun gayrimenkuller bildiğini iddaa eden ve size satmak isteyecek, sizleri kandıracak kişiler olacaktır. Güzel bir dost veya bir arkadaş sizin tüm tasarrufunuzu kötüye kullandırabilir.

Diğer ülkelerde oldugu gibi son zamanlarda Avrupa uygulamaları ile Türkiye'de uyumlu hale geliyor. Müşteri hakları ile ilgili Türkiye'de yasalar olmasına rağmen, alıcıların ve satıcıların birçok yasal hakkı tam olarak korunamıyor.

Yasal haklarınızın tam olarak korunabilmesi için ilk şey güvenebileceğiniz saygın Firma Yetkilisi bulmaktır. Sanal ortamda arama yaparken web sitesinin kalitesi şirketin yetkinlik düzeyinin ilk göstergesidir. Site profesyonel görünüyor ve rahatsız edici müzik ya da kötü bağlantılar içermiyorsa bu iyi bir başlangıç demektir.

Kaleiçi'nden Toros Dağları manzarası, AntalyaHatta gayrimenkulü satın almadan önce bu aşamada, çalışmaya karar verdiğiniz şirket hakkında negatif bir yorum olup olmadığını araştırabilirsiniz. Açıkçası, insanlar zaman zaman bazı talihsizlik yaşayabilirler ve bu şirketlerin müşterilerinin sorunlarını çözmek için ne kadar iyi çalıştıklarını görebilirsiniz.

İlgilendiğiniz bazı gayrimenkulleri seçtikten sonra, bu gayrimenkullerin satışında size yardımcı olmasını istediğiniz firmadan bir bilgilendirme e-postası isteyebilirsiniz. Hemen ertesi gün bir cevap beklememelisiniz, firmanın bu gayrimenkul için yapacagı özenli ve dikkatli bir çalışma bir haftadan fazla sürebilir.

Tabii ki, firmalar e-posta ile sizinle ilgilenecek ve daha fazla fikir verecektir. Firmalar en kısa zamanda bu gayrimenkulü size göstermek için sizi Türkiye'ye davet etmesi gerekir.

Bu firma ile kuracagınız bir telefon görüşmesiyle onların ne kadar açık zözlü ve nazik olduğunu anlayabilirsiniz. En profesyonel firmalar, özellikle turistik şehirlerde olanlar, akıcı İngilizce konuşabilen en az bir personel bulundurmalıdır.

Seçtiğiniz bir gayrimenkulü görmek için Türkiye'ye gittiğinizde bu gayrimenkulün özelliklerini ve satın alma prosedürü hakkında bir fikir aldıktan sonra, diğer Emlakçılardan da  aynı bölgede bulunan  en az bir gayrimenkulü görmek isteyebilirsiniz. Bu firmaları da yukarıda ki gibi kontrol edebilirsiniz.

Bu noktadan sonra şirket size ucuz konaklama ve bir veya iki günlük gayrimenkul görüntüleme turu sunuyorsa o zaman kendinizi güvende hissedebilir ve aynı zamanda almak istediğiniz gayrimenkul için  devam edebilirsiniz.

Bu gözlem gayrimenkul için size daha fazla seçenek vermeyecektir ama farklı şirketler arasında iyi bir karşılaştırma olacaktır. Temel olarak birçok şirket profesyonel ve herhangi bir sorun oluşturmayacaktır fakat bu insanlarla iyi bir ilişki size iyi hissettirecek ve güveninizi tazeleyecektir. Herhangi bir sorunu çözmek için iyi iletişim kurabileceginiz, size doğru gelen firmaları seçmek çok önemlidir.

İnsanların yaptıgı bir diger hata da birçok firmayı dolaşmalarıdır. Bu sadece alıcının aklını karıştırır ve sonunda zamanın çogu gayrimenkuller arasında dolaşmak ile geçer. Sonunda başladıgınız çizgiye geri dönme ihtiyacı hissedersiniz.

Tabi ki bu sizin bir çırpıda kara vereceğiniz anlamına gelmez ancak en fazla 2 yada 3 emlak şirketini dolaştıktan sonra hangi gayrimenkulü seçeceğiniz ve tercih edeceginiz aklınızda şekillenir.

Bazı insanlar emlak firmalarıyla çalışmamakla paralarında tasarruf edeceklerini sanırlar ve sonunda çok daha fazla harcama yaparlar. Örneğin alıcı olarak bir gayrimenkulün gerçek degerlerini bilemezsiniz ki bu İgiltere'de bile kontrol edilemez. Mesela bir arkadaşınız ile gayrimenkul alımı yapabilirsiniz ve sonrasında degerinden çok fazla ödeme yaptıgınızı fark edersiniz.

Eger belli bir emlak firması ile çalışmazsanız buna benzer birçok hata ve sorun ile karşılaşabilirsiniz fakat bagımsız bir avukat ile de çalışabilirsiniz. Unutmayınız ki emlak firmaları satıcılar karşısında sizden daha iyi durabilirler, sözleşmelerinizi kendileri hazırlayabilirler ki bu sizin haklarınızı koruma yollarından sadece biridir.

Saygın bir avukat bulmak için de bir araştırma yapabilirsiniz. Bu kişi sizin dilinizde veya İngilizce gibi ortak bir dili akıcı olarak kullanabilmelidir. Akıcı olarak bu dilleri kullanamayan sizi yanlış yönlendirecek avukatlara başvurmayınız. Bizler ne pahasına olursa olsun bunun gibi durumları önlemek istiyoruz.

Emlak firmalarında ki gayrimenkul satış temsilcileri öncelikle satıcıların tapularını inceler. Bu işlem sizin haklarınızı korumak için bir avukat tarafından da yapılabilir. Gayrimenkul satış temsilcileri veya avukatlar tapunun gerçekten bu kişiler üzerine olup olmadıgını ve bu gayrimenkulün herhangi bir borcu olmadıgını incelerler. Bu işlemler hiçbir ödeme yapılmadan gerçekleştirilmelidir.

Bu notada tam olarak ne kadar ödeme yapılacagı sorulmalıdır. Bu gayrimenkul ucuz, yerleşmesi basit, bahçe bakımına ve ortak aydınlatmaya ücret ödeyeceginiz bir yer olabilir fakat bu gayrimenkul yüzme havuzu, spor salonu vb. sahip olması ise aylık ücretlerin yükseleceği anlamına gelir ve ödeme yapılmadan bunlşar açık olarak belirtilmelidir.

Diger potansiyel tehlike yurt dışında projeden gayrimenkul almaktır. Projede ki yerleri satın alırken paranızın büyük kısmını korursunuz fakat uyanık olmalısınız. Bazı şirketler projelerini tamamlayacak ekonomik güce sahip degildirler ve her bir satışta aldıkları ücretleri projelerini devam ettirmede kullanırlar. Çogu zaman proje tamamlanır fakat projenin tamamalanması için diğerlerine güvenirseniz bu sizin için fazla endişe demektir.

Bazı şirketler projelerini tamamlamak için gereken mevduatın tamamını ellerinde tutarlar ve projenin ne zaman tamamlanacagını bilirler. Eger projeden bir gayrimenkul almayı seçerseniz sözleşmede belirtilen teslimatın yapılması ve sözlerin yerine getirilmesi için şirketlerden güvence alınmalıdır.

Tapunun araştırılması bitince satıcı, siz ve emlak firması veya avukatınız sözleşmenin temiz bir şekilde hazırlanması için çalışmalara başlar. Bütün detaylar ödeme zamanları ve teslimatın eksikliğinde uygulanacak cezalar sözleşme içinde detaylı olarak belirtilmelidir. Bu işlemlerden sonra depozito ödenir fakat bu işlemden önce emlak firmasının veya avukatınızın hazırlamış oldugu senetleri dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Yabancıların satın aldıgı gayrimenkuller askeri bölgelere yakın olmamalıdır. Geçmişte Ankara'daki möerkez komutanlıktan izin alınması gerekiyordu ve bu süre 3 ay ile 1 yıl arasında değişmekteydi. Bunun anlamı gerekli izin gelene kadar sizin satıcıya toplam rakamın %90 ınını ödemeniz kalan kısmın da tapu tesliminde ödenmesi demekti. Fakat son zamanlarda sistemlerde yapılan değişiklikler sonrası bu süre 2 ile 4 haftaya düşürülmüştür. Bu sizin düşük bir ön ödeme yapmanız ve satıcının ödememnin tamamı için beklemesi demektir. Bu sizin kullanabileceginiz bir avantajdır.

Son olarak gayrimenkul ödemeleri yapılmadan önce miras hakları kontrol edilmelidir ki bu bazı bölgelerde farklılık gösterebilir. Bu durumu araştırmanın en iyi yolu firmanıza yada avukatınıza başvurmaktır.

Sonuç olarak gayrimenkul alımında iyi bir firma seçerseniz ve prosedürün her aşamasını takip edip oluşabilecek sorunları çözebilecek bir avukat ile çalışırsanız endişelenecek bir durum yok demektir ve size sadece Türkiye'deki güzel evinize oturup keyfinize konsantre olmak kalır.

Yazar: Bayram Tekce's Google + page

Emlak Haberleri1.1.2020
Bina Alım, Satım ve Kiralamada Enerji Kimlik Belgesi Dönemi
14.12.2019
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları
20.11.2019
Türkiye’de Sağlık Turizmi
8.11.2019
Her Zaman Revaçta Olan Türkiye Emlak Piyasası
30.10.2019
Bursa Homes Kuruldu!
12.10.2019
Meksika'dan Antalya'ya Uzanan Aşk Hikayesi
6.10.2019
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim’de Başlıyor
1.10.2019
TEKCE Akademi İlk Eğitim Programını Gerçekleştirdi!
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN