Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler

11.03.2019

Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler

Filistinlilerin Türkiye’de gayrimenkul satın alımı için Türk makamlarınca tanınan geçerli kimlikleri bulunmamaktaydı. Bu nedenle Türkiye’de konut almaları mümkün değildi. 06.03.2019 tarihinde ilgili genelgede yapılan düzenleme ile Filistinlilerin seyahat belgeleri ile Türkiye’de gayrimenkul satın almalarına olanak sağlandı.

Mevcut durumda, Türkiye’de gayrimenkul satın alabilmek için geçerli bir ülkenin pasaportuna sahip olmak gerekmektedir. Seyahat belgeleri ile Türkiye’ye gelebilen kişilerin ise ancak vatansız belgesi çıkarması sonucu konut alması mümkün olmaktadır.

Bu durum Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen birçok Filistinli için de geçerliydi. Bugüne kadar binlerce kişiyi Türkiye’de ev sahibi yapan Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe birçok Filistinlinin seyahat belgesi ile konut almak için başvurmalarına karşın tapu almalarının mümkün olmadığını ve bu konunun düzeltilmesi için harekete geçtiklerini belirtti. “Filistinliler’in Türkiye’de konut alabilmelerinin önündeki tek engelin seyahat belgelerinin geçerli belge sayılmaması olduğunu tespit ettiklerini” belirten Bayram Tekçe, bu konuda inisiyatif alarak ilgili makamlarla konunun çözümü ile ilgili önerilerini ilettiklerini paylaştı. Bayram Tekçe’nin, bu bağlamda Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Valiliği Göç İşleri yetkilileri ile başlattığı görüşmeler sonucunda 16.09.2013 yılına ait genelge 06.03.2019 tarihinde yeniden düzenlendi. Durumu göz önünde bulunduran yetkililer sadece Filistinliler için genelgede bir istisna yaparak seyahat belgesi ile emlak satın alma engellerini ortadan kaldırdı. Bu düzenleme ile birlikte Filistinlilere konut satışı mümkün kılındı.

Türkiye’de Eylül 2018 itibari ile geçerli olan yasa birlikte en az 250.000 USD tutarında gayrimenkul alan yabancılara Türk Vatandaşlığı’na başvuru hakkı verilmişti. Yeni düzenleme ile birlikte Filistinliler de bu haktan faydalanabilecek ve en az 250.000 USD tutarında emlak alımı ile vatandaşlık için başvurabilecekler. Ancak, seyahat belgelerinin verildiği ülkeye göre (Mısır ve Suriye için) başvuruların kabulü yetkili mercilerin değerlendirmesinde olacaktır.

Türkiye konut pazarı yabancı yatırımcıların en çok talep gösterdikleri önemli pazarlardan biri olmaya başlamıştır. Türkiye’de yabancıya konut satışının iyileştirilmesinde etkin rol oynayan, sorunları tespit ederek, bunlarla ilgili çözümleri yetkililer ile birlikte üreten Antalya Homes, gayrimenkul sektörünün sağlıklı gelişiminde öncü rol üstlenmeye devam edecektir. Türkiye’de Antalya Homes, İstanbul Homes ve Trabzon Homes markaları ile faaliyet gösteren şirketimiz, Filistinlilerin takdirini kazanacağına inanmaktadır. Tüm Filistinlileri gayrimenkul yatırımları için Türkiye’ye davet ediyoruz.

Emlak Haberleri19.09.2020
Kripto Para ile Tek Tıkla ve Güvenle Gayrimenkul Almak Mümkün
21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN