Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Covid-19 Notification

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler

11.3.2019

Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler

Filistinlilerin Türkiye’de gayrimenkul satın alımı için Türk makamlarınca tanınan geçerli kimlikleri bulunmamaktaydı. Bu nedenle Türkiye’de konut almaları mümkün değildi. 06.03.2019 tarihinde ilgili genelgede yapılan düzenleme ile Filistinlilerin seyahat belgeleri ile Türkiye’de gayrimenkul satın almalarına olanak sağlandı.

Mevcut durumda, Türkiye’de gayrimenkul satın alabilmek için geçerli bir ülkenin pasaportuna sahip olmak gerekmektedir. Seyahat belgeleri ile Türkiye’ye gelebilen kişilerin ise ancak vatansız belgesi çıkarması sonucu konut alması mümkün olmaktadır.

Bu durum Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen birçok Filistinli için de geçerliydi. Bugüne kadar binlerce kişiyi Türkiye’de ev sahibi yapan Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe birçok Filistinlinin seyahat belgesi ile konut almak için başvurmalarına karşın tapu almalarının mümkün olmadığını ve bu konunun düzeltilmesi için harekete geçtiklerini belirtti. “Filistinliler’in Türkiye’de konut alabilmelerinin önündeki tek engelin seyahat belgelerinin geçerli belge sayılmaması olduğunu tespit ettiklerini” belirten Bayram Tekçe, bu konuda inisiyatif alarak ilgili makamlarla konunun çözümü ile ilgili önerilerini ilettiklerini paylaştı. Bayram Tekçe’nin, bu bağlamda Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Valiliği Göç İşleri yetkilileri ile başlattığı görüşmeler sonucunda 16.09.2013 yılına ait genelge 06.03.2019 tarihinde yeniden düzenlendi. Durumu göz önünde bulunduran yetkililer sadece Filistinliler için genelgede bir istisna yaparak seyahat belgesi ile emlak satın alma engellerini ortadan kaldırdı. Bu düzenleme ile birlikte Filistinlilere konut satışı mümkün kılındı.

Türkiye’de Eylül 2018 itibari ile geçerli olan yasa birlikte en az 250.000 USD tutarında gayrimenkul alan yabancılara Türk Vatandaşlığı’na başvuru hakkı verilmişti. Yeni düzenleme ile birlikte Filistinliler de bu haktan faydalanabilecek ve en az 250.000 USD tutarında emlak alımı ile vatandaşlık için başvurabilecekler. Ancak, seyahat belgelerinin verildiği ülkeye göre (Mısır ve Suriye için) başvuruların kabulü yetkili mercilerin değerlendirmesinde olacaktır.

Türkiye konut pazarı yabancı yatırımcıların en çok talep gösterdikleri önemli pazarlardan biri olmaya başlamıştır. Türkiye’de yabancıya konut satışının iyileştirilmesinde etkin rol oynayan, sorunları tespit ederek, bunlarla ilgili çözümleri yetkililer ile birlikte üreten Antalya Homes, gayrimenkul sektörünün sağlıklı gelişiminde öncü rol üstlenmeye devam edecektir. Türkiye’de Antalya Homes, İstanbul Homes ve Trabzon Homes markaları ile faaliyet gösteren şirketimiz, Filistinlilerin takdirini kazanacağına inanmaktadır. Tüm Filistinlileri gayrimenkul yatırımları için Türkiye’ye davet ediyoruz.

Emlak Haberleri16.6.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışı Uçuşları Yeniden Başladı
15.6.2020
Türkiye Tarihinin En Düşük Konut Kredi Faizi
19.5.2020
Türkiye'de Korona Sonrası Normalleşme Planı Açıklandı
25.4.2020
Türkiye Covid 19 ile Nasıl Mücadele Ediyor?
6.4.2020
Türkiye'de Konut Alımına Alman Bankasında Konut Finansmanı
21.3.2020
Covid-19 ve Türkiye Emlak Piyasası Üzerindeki Etkileri
3.2.2020
2019 Yılı Türkiye Gayrimenkul Satış Raporu
28.1.2020
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Kuruldu
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN