Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

1.12.2018

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

Tapu, bir arsanın veya arsa üzerinde bulunan yapının tamamını ya da bir kısmının sahibini gösteren resmi belgedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün düzenlendiği “Tapuda Dijital Dönem” toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldı. Bakan Kurum yabancılara kısa sürede tapu teslimi imkanından sonra tapuda yeni bir dönemin başladığını açıkladı. Uygulamaya hazırlanılan yeni tapu senetleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslenen ve içeriği yenilenen tapu senetlerine artık dijital uygulamalardan erişim sağlanacak. Eski ve yeni tapu arasındaki farklar şu şekilde;

• Yeni tapu senetleri, taşınmaz bilgileri, malik bilgileri ve tescile ilişkin bilgiler olmak üzere 3 ana bölümden oluşacak şekilde düzenlendi.
• Mimari projelerdeki brüt ve net yüzölçümleri yeni tapu senetlerinde gösterildi.
• Yeni tapu senetlerinde her parsele özel bir kimlik numarası verildi. Bu numara ile parselin geçmiş bilgilerine de ulaşılacak.
• Yeni tapu senetlerinde maliklerin hissesi ve hisselerine düşen yüzölçümü sütunu getirildi.
• Eski tapu senetlerindeki pafta, sokak, sınır gibi bölümler kaldırılarak onun yerine QR kod geldi. Bu kod sayesinde taşınmazın kadastro haritasına doğrudan ulaşım sağlanacak.
• Eski tapu senetlerinde en alt kısımda yer alan, kadastro öncesi tutulan zabıt kayıtları için gerekli taşınmazın geldisi ve gittisi kısımları kaldırıldı.

Yeni tapu senetlerinin avantajları neler olacak?

• En önemli özelliklerden biri olan QR kodu telefon veya tabletlerinizden okutarak parselin haritasını görebilecek ve tapudaki gayrimenkula ait adrese direk yol tarifi alabileceksiniz.
• Eski tapularda yer alan “İl, İlçe, Mahalle, Ada, Parsel ve Bağımsız Bölüm No” yerine her tapuya özel kimlik numarasıyla taşınmaz bilgilerine ve geçmişine doğrudan erişebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

OR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

QR kodu, adını İngilizce Quick Response (Çabuk Tepki) kelimelerinin baş harflerinden alan, mobil cihazların ve tabletlerin kameraları ile okutulabilen özel matriks barkod türüdür. Yeni tapularda yer alan bu QR kodu ile tapudaki gayrimenkule tek tık ile ulaşabileceksiniz. Öncelikle bunun için cihazınıza ücretsiz QR kod okuma programlarından herhangi birini indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun veya tabletinizin kamerasıyla tapudaki QR kodu okuttuğuz zaman program sizi otomatik olarak http://parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine yönlendirecektir. Buradan gayrimenkulun ada, parsel, adres, metrekare ve tapu alan bilgilerini görebilecek ve navigasyon ile o gayrimenkula ait adrese yol tarifi alabileceksiniz.

Emlak Haberleri19.09.2020
Kripto Para ile Tek Tıkla ve Güvenle Gayrimenkul Almak Mümkün
21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN