Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

1.12.2018

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

Tapu, bir arsanın veya arsa üzerinde bulunan yapının tamamını ya da bir kısmının sahibini gösteren resmi belgedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün düzenlendiği “Tapuda Dijital Dönem” toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldı. Bakan Kurum yabancılara kısa sürede tapu teslimi imkanından sonra tapuda yeni bir dönemin başladığını açıkladı. Uygulamaya hazırlanılan yeni tapu senetleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslenen ve içeriği yenilenen tapu senetlerine artık dijital uygulamalardan erişim sağlanacak. Eski ve yeni tapu arasındaki farklar şu şekilde;

• Yeni tapu senetleri, taşınmaz bilgileri, malik bilgileri ve tescile ilişkin bilgiler olmak üzere 3 ana bölümden oluşacak şekilde düzenlendi.
• Mimari projelerdeki brüt ve net yüzölçümleri yeni tapu senetlerinde gösterildi.
• Yeni tapu senetlerinde her parsele özel bir kimlik numarası verildi. Bu numara ile parselin geçmiş bilgilerine de ulaşılacak.
• Yeni tapu senetlerinde maliklerin hissesi ve hisselerine düşen yüzölçümü sütunu getirildi.
• Eski tapu senetlerindeki pafta, sokak, sınır gibi bölümler kaldırılarak onun yerine QR kod geldi. Bu kod sayesinde taşınmazın kadastro haritasına doğrudan ulaşım sağlanacak.
• Eski tapu senetlerinde en alt kısımda yer alan, kadastro öncesi tutulan zabıt kayıtları için gerekli taşınmazın geldisi ve gittisi kısımları kaldırıldı.

Yeni tapu senetlerinin avantajları neler olacak?

• En önemli özelliklerden biri olan QR kodu telefon veya tabletlerinizden okutarak parselin haritasını görebilecek ve tapudaki gayrimenkula ait adrese direk yol tarifi alabileceksiniz.
• Eski tapularda yer alan “İl, İlçe, Mahalle, Ada, Parsel ve Bağımsız Bölüm No” yerine her tapuya özel kimlik numarasıyla taşınmaz bilgilerine ve geçmişine doğrudan erişebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

OR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

QR kodu, adını İngilizce Quick Response (Çabuk Tepki) kelimelerinin baş harflerinden alan, mobil cihazların ve tabletlerin kameraları ile okutulabilen özel matriks barkod türüdür. Yeni tapularda yer alan bu QR kodu ile tapudaki gayrimenkule tek tık ile ulaşabileceksiniz. Öncelikle bunun için cihazınıza ücretsiz QR kod okuma programlarından herhangi birini indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun veya tabletinizin kamerasıyla tapudaki QR kodu okuttuğuz zaman program sizi otomatik olarak http://parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine yönlendirecektir. Buradan gayrimenkulun ada, parsel, adres, metrekare ve tapu alan bilgilerini görebilecek ve navigasyon ile o gayrimenkula ait adrese yol tarifi alabileceksiniz.

Emlak Haberleri18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN