Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

1.12.2018

Tapuda Dijital Dönem Başlıyor

Tapu, bir arsanın veya arsa üzerinde bulunan yapının tamamını ya da bir kısmının sahibini gösteren resmi belgedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün düzenlendiği “Tapuda Dijital Dönem” toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldı. Bakan Kurum yabancılara kısa sürede tapu teslimi imkanından sonra tapuda yeni bir dönemin başladığını açıkladı. Uygulamaya hazırlanılan yeni tapu senetleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslenen ve içeriği yenilenen tapu senetlerine artık dijital uygulamalardan erişim sağlanacak. Eski ve yeni tapu arasındaki farklar şu şekilde;

• Yeni tapu senetleri, taşınmaz bilgileri, malik bilgileri ve tescile ilişkin bilgiler olmak üzere 3 ana bölümden oluşacak şekilde düzenlendi.
• Mimari projelerdeki brüt ve net yüzölçümleri yeni tapu senetlerinde gösterildi.
• Yeni tapu senetlerinde her parsele özel bir kimlik numarası verildi. Bu numara ile parselin geçmiş bilgilerine de ulaşılacak.
• Yeni tapu senetlerinde maliklerin hissesi ve hisselerine düşen yüzölçümü sütunu getirildi.
• Eski tapu senetlerindeki pafta, sokak, sınır gibi bölümler kaldırılarak onun yerine QR kod geldi. Bu kod sayesinde taşınmazın kadastro haritasına doğrudan ulaşım sağlanacak.
• Eski tapu senetlerinde en alt kısımda yer alan, kadastro öncesi tutulan zabıt kayıtları için gerekli taşınmazın geldisi ve gittisi kısımları kaldırıldı.

Yeni tapu senetlerinin avantajları neler olacak?

• En önemli özelliklerden biri olan QR kodu telefon veya tabletlerinizden okutarak parselin haritasını görebilecek ve tapudaki gayrimenkula ait adrese direk yol tarifi alabileceksiniz.
• Eski tapularda yer alan “İl, İlçe, Mahalle, Ada, Parsel ve Bağımsız Bölüm No” yerine her tapuya özel kimlik numarasıyla taşınmaz bilgilerine ve geçmişine doğrudan erişebilme imkanına sahip olabileceksiniz.

OR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

QR kodu, adını İngilizce Quick Response (Çabuk Tepki) kelimelerinin baş harflerinden alan, mobil cihazların ve tabletlerin kameraları ile okutulabilen özel matriks barkod türüdür. Yeni tapularda yer alan bu QR kodu ile tapudaki gayrimenkule tek tık ile ulaşabileceksiniz. Öncelikle bunun için cihazınıza ücretsiz QR kod okuma programlarından herhangi birini indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun veya tabletinizin kamerasıyla tapudaki QR kodu okuttuğuz zaman program sizi otomatik olarak http://parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine yönlendirecektir. Buradan gayrimenkulun ada, parsel, adres, metrekare ve tapu alan bilgilerini görebilecek ve navigasyon ile o gayrimenkula ait adrese yol tarifi alabileceksiniz.

Emlak Haberleri6.4.2020
Türkiye'de Konut Alımına Alman Bankasında Konut Finansmanı
21.3.2020
Covid-19 ve Türkiye Emlak Piyasası Üzerindeki Etkileri
3.2.2020
2019 Yılı Türkiye Gayrimenkul Satış Raporu
28.1.2020
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Kuruldu
1.1.2020
Bina Alım, Satım ve Kiralamada Enerji Kimlik Belgesi Dönemi
14.12.2019
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları
20.11.2019
Türkiye’de Sağlık Turizmi
8.11.2019
Her Zaman Revaçta Olan Türkiye Emlak Piyasası
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN
We keep working at home!