Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye, Amerikalıların Gayrimenkulde Yatırım Fırsatı Ülkesi Oluyor

1/13/2012

Aralık 2011 tarihinde New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre, doğu ve batı hem de iş yönetimi için merkezi konumu ile birlikte, nispeten istikrarlı Türk ekonomisinin, Amerikalıların gayrimenkul yatırımına olan ilgisinin artmasına neden oluyor.

Beklendiği gibi, yabancı gayrimenkul yatırımcılarının en çok ilgisini İstanbul gibi büyük ve merkezi şehirler çekiyor. Bu özellikleri bu şehirdeki gayrimenkulleri daha pahalı yapsa da, buradaki emlakları "en iyi satın alınacak portföy" olarak lanse edilmektedir. Makale yazarının görünüşüne göre, İstanbul'un tarihi merkezinde bulunan evlerin tarihi özelliğini korumak, onların değerini artırmaktadır. Birçok emlak satıcısı yabancı yatırımcılara bunun yanında modern binaları da pazarlamaktadır.

Kuzey Amerikalılar, paralarını yatırım için güvenli bir liman ve karlı bir ülke olan Türkiye'ye aktarmaktadırlar. Bu süreçte İstanbul, Orta Doğu, Türki ülkeleri ve Avrupalı emlak alıcısı akını yaşanı.

New York Times'taki makaleye göre; alıcıların %20'si, Avrupalı ve ABD'den gelmektedir. Yabancı emlak alıcıların % 60'ı Orta Doğu'dan gelmektedir. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın popülaritesi ile orantılı olarak bu sayının artması bekleniyor.

Açıkçası, yabancılar için Türkiye'de emlak satın alma, sadece, uygun bir yatırım bulma ve para ödeyecek kadar basit ve kolay değildir. Türk vatandaşı olmayanlar genellikle askeri yasak bölge kontrolünün yapılmasını içeren 2 aylık bir süreç geçmesi gerekir. Bu sürecin hızlanması ve kolaylaştırılması için gerekli çalışmaları yapan Türkiye, yabancı yatırımcıların önünü açmak istemektedir.

Kuzey Amerikalılar ile Avrupalılar, genellikle 30 yıllık bir mortgage anlaşması girerken, Türk mortgage kredi anlaşmaları genellikle on yıllık bir dönem için imzalanır. Ayrıca, Türkiyedeki ev kredisi fazileri , yabancı bir ev alıcı için kendi ülkesinde faiz oranları ile karşılaştırldığında rekabetçi olmayabilir. Bu nedenle birçok yabancı alıcı, kendi ülkelerinin bankalarından finansman aramaktadırlar.

İpotek ödemeleri haricinde, yabancı bir alıcı veya onlar için kullanılan daha yüksek olabilir ya da olmayabilir kapanış masrafları gibi ek maliyetler, farkında olmalıdır. Deprem sigortası da emlakçı ve emlak vergileri komisyon beklenmelidir, sürpriz bir maliyet ama avukat ücretleri olabilir.

Tüm bu masrafa ve zorluğa rağmen, makale yazarı, gayrimenkulde fırsatlar barındıran Türkiye'de ev almayı okurlarına tavsiye etmektedir.

Bakınz Türkiye'de satılık evler

Emlak Haberleri8/21/2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
8/11/2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
8/5/2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
7/27/2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
7/16/2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
7/14/2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
7/4/2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
6/26/2020
Antalya Homes Emlak AŞ'den Tekçe Overseas Gayrimenkul AŞ'ye
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN