Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye Covid 19 ile Nasıl Mücadele Ediyor?

25.04.2020

Türkiye Covid 19 ile Nasıl Mücadele Ediyor?

Türkiye, dünyada en çok yabancı turist çeken 6. ülke olmakla birlikte Coronavirüs salgınının ilk duyulmaya başladığı dönemlerde riskli bölgelerden uçuşları durdurmak, tedavi için fayda sağlayabileceği öngörülen ilaçların depolanması ve korunma malzemelerinin üretimine başlanması gibi birçok önlem ile salgının yayılmasını yavaşlatmayı başardı.

Sağlık hizmetlerine herkes tarafından erişilebilir olması maddesi Anayasasında yer alan Türkiye'de, bunun fiilen sağlanabilmesi için önemli sağlık politikaları hayata geçirilmişti. Türkiye'de kişi başına düşen yoğun bakım ünitesi sayısının birçok gelişmiş Avrupa ülkesi, ABD ve Çin'den daha fazla sayıda olması da son yıllarda başarıyla uygulanan sağlık politikalarının sonuçlarından biri. Tüm bu faktörler Türkiye'nin salgın krizi ile savaşında bir adım önde olmasını sağladı.

100.000 kişiye düşen toplam yoğun bakım yatak sayısıUluslararası turist sayısı

Diğer taraftan sağlık hizmetlerinin evrensel olması ülkede bulunan yabancılar için de geçerli. Bunun bir örneği ülkeleri tarafından geri alınmayan ve Türkiye'de kalmak zorunda kalan yabancıların, Sağlık Bakanlığı tarafından ülkedeki çeşitli yurtlarda misafir edilmesi ile yaşandı. Bu kapsamda Covid-19 nedeniyle ülkelerinin hava sahasını kapatması üzerine Türkiye'de kalan Cezayir, Ürdün ve Tunuslu bin 704 kişi, Karabük'teki iki yurda yerleştirildi. Bu kişilerin ülkelerine dönmeleri sağlanana kadar tüm süre boyunca konaklama ve gıda ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz karşılanıyor.

Türkiye'de havayolları firmaları hem dış hem de iç hat seferlerinin ikinci bir emre kadar durdurulduğunu açıklamıştı. Güncellenen bilgiler ile birlikte Türk Hava Yolları tüm iç ve dış hat tarifeli seferlerinin 28 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulduğunu açıklarken, bu tarihler itibariyle uçuşların tekrar açılması bekleniyor.

Türkiye'de Covid-19 Tedavisi Ücretsiz

14.04.2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, COVID-19'a yakalanan herkesin tedavisi, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, ücretsiz olarak yapılacak.

Yayınlanan karar uyarınca, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek, hastalıktan korunmaya yönelik kullanımı tavsiye edilen koruyucu ekipmanlardan herkes faydalanabilecek. Bu kapsamda, herkes, hastalığın teşhisinde kullanılan testler ve kitlerden, tedavide kullanılmak üzere merkezi olarak temin edilen ilaçlardan ücretsiz faydalanabilecek. Karar 01 Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlükte olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) pandemi ilan ettiği salgın nedeniyle çok sayıda ülkede olduğu gibi Türkiye'de de hastaneler, klinikler ve doktorlar büyük bir özveri ve yoğunluk ile çalışıyor. Birçok ülkede yalnızca testler ücretsiz olarak uygulanırken, Türkiye tüm tedavi sürecini, sosyal güvencesi olsun olmasın herkes için ücretsiz yaparak önemli bir adıma imza attı.

Yabancılar ücretsiz Covid-19 tedavisinden faydalanabilirler mi?

Evet, Türkiye'de bulunan yabancılar da oturma izni olsun olmasın, Covid-19 ile mücadelede tedaviden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

Türkiye bu süreçte aralarında İtalya, İspanya ve ABD gibi salgın ile mücadelede yoğunluk yaşayan 34 ülkeye tıbbi ve koruyucu malzeme yardımında bulunmuştur.

Türkiye'de sokağa çıkma yasağı var mı?

Türkiye'de Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Türkiye hakkında merak edilen konulardan birisi de sokağa çıkma uygulaması. Türkiye'de şu yalnızca 20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Bu yaşlar arasındaki kişiler için mecbur kalmadıkça evden çıkmama çağrısı yapılmıştır. Bununla birlikte tüm toplu taşıma araçlarında kapasitenin yarısı kadar yolcu alınması kuralı getirilmiştir.

Şehirlerarası seyahatler ancak izin ile yapılabilmektedir. Kamu ve özel sektör, minimum kişi ile esnek çalışma saatlerinde hizmet vermektedir. Restoran, kafe, bar, gece kulübü gibi mekanların faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştur. İnsanlar günlük yaşamlarında sosyal mesafeye dikkat etmektedir ve maske kullanımı zorunludur. Bu amaçla devlet ücretsiz maske dağıtımına da başlamıştır.

Okullar 16 Mart itibariyle tatil edilmiş olup en erken 1 Haziran tarihine kadar kapalı olmaları öngörülmektedir. Bu kapsamda uzaktan eğitim kapsamında devlet kanallarından yapılan yayınlarla eğitimin kesintisiz ve aksamadan sürdürülmesi sağlanmıştır. Özel okullarda da her gün canlı olarak yapılan dersler ile öğrencilerin müfredatı eksiksiz olarak takip etmesi sağlanmaktadır.

Nisan ve Mayıs aylarında 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde uygulanan hafta sonları sokağa çıkma yasağına ek olarak; Ulusal bayram günleri ve resmi tatiller hafta sonları ile birleştirilerek 3-4 günlük sokağa çıkma yasakları aralıklı uygulanmaktadır. Ramazan bayramının aile ziyaretlerini arttırarak, sosyal mesafeyi tehlikeye atması sebebi ile, bayram döneminde de #EvdeKal çağrısı yapılmıştır. Türkiye Ramazan bayramının ardından 28 Mayıs itibariyle normalleşme sürecine başlamayı planlamaktadır.

Yabancı Basın Türkiye’nin Başarı Hikayesi Hakkında Ne Düşünüyor?

Alman televizyonundan "Türkiye'ye tatile gidin" önerisi. Geçtiğimiz günlerde Alman televizyon kanalı Die Welt, vatandaşlarının yaz tatili için Türkiye'ye gitmesini önerdi. Türkiye'nin, koronavirüsle mücadelede olumlu adımların attığını vurgulayan Welt, Türkiye'nin bu sezonda da tercih edileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Birçok tarafsız haber kaynağına göre, Türkiye korona ile mücadelede bir başarı hikayesi yazdı. Yabancı basında yer alan bazı haber örneklerinde gördüğümüz gibi Türkiye Covid-19 ile savaşta kilit oyuncu olarak öne çıkıyor.

CNN'in yayınladığı Türkiye'nin en kalabalık yoğun bakım ünitesinin gösterildiği videoyu da izleyebilirsiniz.

 

Emlak Haberleri18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN