Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye Gayrimenkul Sektöründe İstanbul Havalimanı Heyecanı

4.04.2019

Türkiye Gayrimenkul Sektöründe İstanbul Havalimanı Heyecanı

6 Nisan itibari ile taşınmanın tamamıyla gerçekleşeceği İstanbul Yeni Havalimanı, havacılık başta olmak üzere, turizm, gayrimenkul gibi Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinde büyük bir heyecan yarattı. Türkiye genelinde hizmet veren ve yabancıya konut satışında lider Antalya Homes Emlak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, İstanbul Havalimanı’nı Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü için itici bir güç olarak tanımladı.

Resmi açılışı 29 Ekim 2018’de yapılan ve Nisan ayının ilk haftası itibarıyla taşınma süreci tamamlanacak olan İstanbul Havalimanı, yıllık 200 milyonluk yolcu kapasitesi ile dünyanın en güçlü havalimanlarından birisi olacak.

Tarih boyunca doğu ile batı, Avrupa ile Asya arasında bir köprü olarak konumlandırılmış olan İstanbul, yeni havalimanı sayesinde artık havacılık sektöründe de bu role soyunmuş oldu. Üstelik sadece havacılık sektörü değil, lojistik, turizm, emlak sektörleri başta olmak üzere toplam Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Yıllardır gayrimenkul sektöründe faaliyetlerini sürdüren Antalya Homes Emlak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, İstanbul Havalimanı'nın Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkıya vurgu yaptı.

"SADECE BİR HAVALİMANI DEĞİL!"

İstanbul Havalimanı'nın Türkiye için stratejik öneme sahip bir proje olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Tekçe şu ifadeleri kullandı:

"Projeksiyonlara bakıldığında 2025 yılı için yaklaşık 225 bin kişiye istihdam sağlayacak olan İstanbul Havalimanı'nın, hane halkı gelirine ortalama 4,2 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor. Mega projenin gayri safi milli hasıla (GSMH) içindeki payının yüzde 4,9'lara ulaşacağı öngörülüyor. Sadece bu rakamlar bile projenin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermek için yeterli."

"İSTANBUL HAVALİMANI’YLA KONUT SATIŞLARI DAHA DA HIZLANACAK"

Türkiye'nin ulaşım anlamında yapmış olduğu en önemli yatırımlardan biri olan İstanbul Havalimanı, faaliyete geçmesiyle birlikte gayrimenkul ve turizm sektörüne de pozitif bir katkı sağlayacak. Hâlihazırda yabancıların konut alırken en çok tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de yabancılara satılan konut sayısı hızla artıyor. İstanbul Havalimanı'yla birlikte gayrimenkul sektöründe yabancı ilgisinde çok önemli artış beklediğini kaydeden Tekçe şöyle konuştu:

"Türkiye’de geçtiğimiz yıl yabancılara 40 bin 004 adet konut satışı oldu. 2019 yılının ilk iki ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara satılan konut adedi yüzde 87 artarak 6 bin 489'a çıktı. Bu yıl İstanbul Havalimanı'nın da devreye girmesiyle gayrimenkul sektöründe artışlar büyük bir ivme kazanacaktır. Türkiye’de gayrimenkul satın almak isteyen yabancılar için ilk sırada yer alan İstanbul’da geçtiğimiz yıl, yabancıya 14 bin 270 konut satışı gerçekleşti. Önümüzdeki üç yıl içinde bu rakamın ikiye katlanarak yıllık 30 bine çıkacağını öngörüyoruz. Biz de Türkiye emlak sektöründe sahip olduğumuz markalar ve ofislerimizle, İstanbul, Antalya ve Trabzon başta olmak ülke genelinde bir başarı hikayesi yazacağımıza inanıyoruz."

"İSTANBUL, AEROTROPOLİS OLABİLİR!"

İstanbul Havalimanı gibi projeler ile İstanbul marka değerine yatırım yapıldığını gözden kaçırmamak gerektiğini vurgulayan Tekçe, "Dünyanın en yeni ve en büyük havalimanının faaliyete girmesi, İstanbul’un uluslararası sivil hava trafiğindeki "HUB" konumunu daha da pekiştirecek. Diğer taraftan yeni havalimanı Türkiye ekonomisi için de itici bir güç olacak. Dünyaca ünlü araştırma şirketi PwC’nin İngiltere’de yapmış olduğu çalışmaya göre, bir ülkenin havacılık sektöründeki koltuk kapasitesinde yaşanan her yüzde 10’luk artış kısa vadeli ekonomik büyümede yüzde 1’lik katkı sağlıyor. Son yıllarda yaşanan gelişmelerin ekonomik büyümenin önemini gözler önüne serdiği günümüzde, tek başına PwC’nin araştırması bile İstanbul Havalimanı’nın önemini ortaya koyuyor." dedi.

Emlak Haberleri26.06.2021
Türkiye'de Yatırım Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Gerçekler
18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN