Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiyede Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?

2.02.2013

Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye daha fazla yabancının gayrimenkul satın almak için tercihi haline geldi. Başlançta Avrupa'ya oranla daha ucuz fiyatlardan dolayı burada gayrimenkul alımı için aceleci davranılıyordu. Hala iyi seçeneklerin bulunması, tabiki hava şartlarının iyi olması ve yaşam tarzı da cazibe merkezi haline gelmesini sağlıyor.Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak o Güvenli mi?

Bu süre boyunca özellikle yoğun ilginin başladığı ilk yıllarda, gayrimenkul satın alan insanların epeyce korkulu hikayesi bulunmaktaydı. İnsanlar buradan gayrimenkul satın aldıklarını düşünürken, sahibinin gayrimenkulu birden fazla alıcıya sattığını öğreniyor veya yaptıkları yatırımın karşılığını alamayacaklarını öğreniyorlardı.

Alımların çoğu sorunsuz geçmesine ve çoğu kişi yatırımları nedeni ile çok mutlu olmasına rağmen işler planladıkları gibi gitmedi bu durumlar ile ilgili sosyal forumlarda yorumlar bulunduğu için Türkiye'de emlak şirketleri ve genel olarak gayrimenkul alımı kötü bir üne yol açabilir.

Neyseki yabancıların artan yatırımları ve hükümetin yardımları ile sıkı denetimler ve uygulanan caydırıcı cezalar ile bu sorun en aza indirmiştir.

Ancak bu durum sizin sorgulamadan herşeyi alabileceğiniz anlamına gelmez. Türkiye'de gayrimenkul satın almak için doğru ve güvenli yolu tercih etmelisiniz.

Gayrimenkul Satın Almanın Güvenli Yolu

Yapmanız gereken ilk şey saygın bir avukat bulmak. Bazı insanlar burada gayrimenkul satın almak için avukata ihtiyacınız olmadığını sadece satın alma ile ilgili gerekli evraklar için Gayrimenkul Danışmanı'nın yeterli olduğunu söyleyebilirler ancak yurt dışında ev alırken bağımsız bir avukat aracılığı ile alınan önlem alıcıya her zaman huzur sağlar.

Emlak şirketleri sözleşmelerin hazırlanması için bir avukat ile çalışabilir böylece alıcı kendi adına işlem yapıldığını bilir. Emlak şirket yabancı bir ülkeye yeni yerleşen yabancı için çok değerli olan başka hizmet servisleride sunabilir. Gerekirse bir vergi numarası, banka hesabı, oturum başvurusu izinleri gibi, su ve elektrik bağlantıları, ev sigortası hatta yeni mobilyalar almak gibi.

Emlak şirketleri bir gayrimenkulun reklamını yapmadan önce, gayrimenkulun tapusunu kontrol etmeli, sahibi olduğunu iddia eden kişinin gerçekten sahibi olup olmadığından emin olmalıdır. Avukat gerekli kontrolleri sizin adınızı yapmaktadır. Herhangi bir sorunu, ödenmemiş borcu olup olmadığı, sahibi tarafından bankaya herhangi bir teminat olarak sunulup sunulmadığı araştırılmalıdır.

Bir Türk vatandaşı burada, Türkiye'de bir ev satın almak istediği zaman bir veya iki gün içerisinde Tapu alabilir ama yabancılar için Askeri izin gerektirir. Bunun nedeni yabancılara herhangi bir askeri üste yakın konumda gayrimenkul alımına izin verilmemesidir. Geçmişte bu işlemin Ankarada onaylanması 3 ay ile 1 yıl arasında sürmekteydi. Ama 2012 yılı itibarı ile herşeyin daha yerel düzeyde yapılması için bu süre 4 hafta olarak düzenlendi.


Normalde tapu alımı için satış sözleşmesi yapıldığında ön ödeme yapmanız gerekmektedir. Geçmişte sürenin uzun olmasından dolayı alıcı, para ödemesini yapmak için tapuyu almayı tercih ediyordu, %90 ödeme yapmanız gerekirken şimdi satıcılar daha düşük bir ödemeyi kabul edebilirler, bu durum sizin daha huzurlu olmanızı sağlar. Bu durum emlak şirketi ve avukat tarafından satış sözleşmesine yazılmalıdır.

Ayrıca, Türkiye'deki binaların standartlarını merak ediyor olabilirsiniz. İstanbul'daki büyük depremden sonra yapılan her yeni inşaat belirli standartları karşılamak zorundadırlar ve bunlarla ilgili kontroller çok ciddi bir şekilde yapılmaktadır. Müteahhitler bu standarlara uymadıkları, müşterilerin endişelerini karşılamadıkları, yabancı satışlarda artış olmadığı takdirde 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar.

Garsonlardan, Kuyumculardan vb. Gayrimenkul Satın ALMAYIN

Gayrimenkul Danışmanı'nın sağlam olup olmadığı ile ilgili araştırma yapın. Ne kadar süredir bu sektörde olduklarını, daha önce onlardan gayrimenkul alan tanıdığınız olup olmadığını öğrenin ve ofislerini mutlaka ziyaret edip görün. Bir garson veya tanıdığı olduğunu söyleyen birisinden gayrimenkul satın almayın.

Ayrıca kendi dilinizi iyi derecede konuşabilen bir avukat bulmalısınız veya ikici dil olarak ingilizce konuşabileceğiniz iyi iletişim kurabileceğiniz kişileri bulmalısınız. Her hangi bir iletişimsizlik yaşamamak adına bu sizin için önemlidir.

Bunları yaparsanız Türkiye'de gayrimenkul satın almak her profesyonel standartlara uygun ülkelerde olduğu gibi güvenli bir hal alır.

Emlak Haberleri10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
13.04.2021
Vatandaşlık Edinme Sürecinde Sahtekarlık Eylemleri Tespit Edildi
1.04.2021
Yeni Nesil Yüksek Kazançlı Gayrimenkul Yatırımı: UNIVA Öğrenci Evleri
3.03.2021
Spain Homes Yepyeni Yüzüyle Şimdi Yayında!
12.02.2021
Yabancı Yatırımcı Türkiye’de Kalmak İstiyor!
4.02.2021
Rekor Seviyedeki Bitcoin Emlak Satışlarını Arttırdı
28.12.2020
İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi 6 Dilde Yayınlandı
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN