Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İçin En İyi 10 Neden

18.07.2019

Son yıllarda, özellikle yabancı yatırımcılar Türkiye’nin iyi bir yatırım ülkesi olup olmadığını merak ediyor. Gayrimenkul sektörü; içinde bulunduğumuz ekonomik ve toplumsal problemlere rağmen büyümeye devam eden sektörlerden biridir.

2018 yılında, ülkemizde çeşitli ülkelerden gelen yatırımcılara 40.000 gayrimenkul satışı gerçekleştirilmiştir. Konut satışları 2019 yılında da 50.000 civarında öngörülerek yükselmeye devam etmektedir.

Konut sahibi olmak isteyen yatırımcı ve alıcılar neden Türkiye’yi tercih ediyor? Sizler için hazırladığımız nedenlere göze atalım;

1. Coğrafi Konum ve Altyapı

Ülkemiz; jeopolitik konumu itibariyle Ortadoğu, Asya ve Avrupa’nın en önemli geçiş noktası olarak bilinmektedir. Geniş konut pazarı, kolay ulaşımı ve güçlü ekonomik altyapısı sayesinde yatırımcılar için en uygun bölge olarak görülmektedir.

Son dönemlerde yapılan İstanbul Havalimanı, Marmaray, Kanal İstanbul gibi dünya çapındaki mega projelerin hizmete girmesiyle birlikte birçok yatırımcıyı konut alımı ve satımında ülkemize çekmektedir.

2. Kültürel ve Sosyal Olanaklar

Türkiye, mavi bayraklı plajlarından, golf ve rafting gibi spor aktivitelerine kadar pek çok önemli kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türkiye'ye 2018'in ilk 10 ayında 41 milyon turist gelmiştir. İstanbul ve Antalya gibi önemli illerimizden birçok ülkeye direkt uçuşların gerçekleşmesi bu oranı yıldan yıla arttırmaya devam edecektir.

3. Döviz Kuru

Döviz kurunun son zamanlardaki dalgalanması sonunu yabancı yatırımcılar ülkemizde yatırım yapmayı tercih etmektedirler. 2018 yılı Nisan ayı sonu verilerine göre 3.1 milyar dolar üzerinde doğrudan yabancı yatırım gerçekleşmiştir.

4. Uygun Konut Fiyatları

Türkiye, diğer ülkelere kıyasla metrekare başına uygun fiyatlarıyla dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra her geçen gün artmaya devam eden konut fiyatları sayesinde uzun vadeli bir yatırım yapabilirsiniz.

5. Gelişmiş Mimari Teknolojiler

Son yıllarda pek çok inşaat firması konut mimarilerinde en son ve gelişmiş ev teknolojilerine odaklanmıştır. Örneğin; üç yatak odalı akıllı ev sistemine sahip daireler, teknolojisinin yanı sıra fitness salonu, yüzme havuzu ve sauna gibi ortak sosyal imkanlar da sağlıyor.

Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İçin En İyi 10 Neden

6. Yaşam ve Kariyer Fırsatı

Global çapta en büyük bağımsız göçmen araştırmalarından birini gerçekleştiren HSBC grubun araştırma sonuçlarına göre, Türkiye 163 ülke arasından 18 binin üzerinde göçmenin görüşlerine göre en iyi yaşam ve kariyer fırsatı sunan yedinci ülke oldu.

7. Vatandaşlık Olanağı

Geçtiğimiz yıl Resmi Gazate’de yayımlanan karar ile Türk Vatandaşlığına geçiş sürecindeki mali ve yatırım bedelleri düşürüldü. Buna göre ülkemizde en az 250.000 USD değerinde gayrimenkul alan ve üç yıl elinde tutan yabancılar doğrudan Türk vatandaşlığına başvurabilecekler.

8. Yaşam Maliyetleri

Avrupa ülkelerinde kıyasla ülkemiz, yaşam giderleri konusunda son derece uygundur. Birçok göçmen değişen döviz kuru sayesinde lüks bir yaşam sürmektedir.

9. Alım-Satım Kolaylığı

Ülkemizde, gayrimenkul satın almak oldukça kolay bir süreçtir. Son dönemlerde yürürlülüğe giren yasal süreçlere göre, evinizi seçmenizden tapunuzu almanıza kadar geçen süre yalnızca bir haftadır. Bu yeniliklerin sonucunda birçok yatırımcı kira garantili daireleri de göz önünde bulundurmaktadır.

10. Ödeme Planları

Konut alımındaki en iyi seçeneklerden biri de, 1 ila 5 yıl arasında değişen off-plan projeleri göz önünde bulundurmaktır. Yeni yapılan dairelerin fiyatlarının düşük olması ve vade farksız taksitlenirme seçenekleri de önemli bir faktördür. (İncelemek için buraya tıklayın.)

Daha Fazla Bilgi

Sonuç olarak Türkiye’de konut sahibi olmak her zaman iyi bir yatırım seçeneğidir. Konut piyasası hakkında daha fazla bilgi için lütfen uzman satış ekibimizle iletişime geçiniz. Ayrıca, satılık daire ve villa portföylerimizi incelemek için bilgi talep formunu doldurun ya da sağ altta yer alan sohbet bölümümüzden bize yazın.

Emlak Haberleri19.09.2020
Kripto Para ile Tek Tıkla ve Güvenle Gayrimenkul Almak Mümkün
21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN