Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye’de Konutta KDV İndirimi

25.2.2017

Doğal güzellikleri ve yaşam refahı yabancıların ilgi odağı olan Türkiye’de gayrimenkul satışları ile birlikte Türkiye’yi çok seven ve burada yaşamak isteyen yabancı sayısı da her geçen gün artmaktadır. Sadece yatırım yapmak amacı ile değil yaşamak için de gayrimenkul alanların sayısı epey fazla. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da son yıllarda yapılan gayrimenkul satışları oldukça artmıştır. Yeni ve prestijli konutlara olan yoğun talep devletin de ilgisini çekmiştir.

Türkiye'de konutta KDV indirimiTürkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV düzenlemesi yapıldı. Yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış inşaat projelerinde metrekare başına vergi değeri 500 TL ile 1.000 TL arasında olan konutların tesliminde %8 KDV uygulanması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, metrekare başına vergi değeri 1.000 TL ve üzeri konutların tesliminde KDV oranı da %18 olacak. Yapı ruhsatı 1 Ocak 2017’den sonra alınan konut projelerinde ise metrekare başına vergi değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasında olan konutların tesliminde %8, 2.000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de %18 KDV uygulanacak. Eylül ayında yapılan bu düzenleme ile %18'lik dilime giren konutlarda KDV, Mart sonuna kadar %8'e çekilmişti, bu süre Eylül 2017'ye kadar uzatıldı.

Yapılan bu yeni düzenleme ile ev sahibi olmak isteyen Türk vatandaşlarını emlak alırken ciddi indirimler bekliyor. Aynı zamanda mobilya ve beyaz eşyaya gelen ÖTV ve KDV indirimi ile ev ve mobilya almak isteyen kişiler karlı olacak. Hem gayrimenkulde hem de mobilya ve beyaz eşyada yapılan bu indirimler gayrimenkul almayı düşünenlerin yüzünü güldürdü.

Konut Alan Yabancı KDV Ödemeyecek

Ülkemizde yatırım yapmak, vatandaşlık almak isteyen yabancılar için bir kolaylık daha sağlandı. Konutta KDV'den muaf tutulan yabancılar büyük indirimlerle Türkiye’de ev sahibi olabilecek. 1.000.000 USD yatırım yapan yabancılar hemen Türk vatandaşlığı alabilirken, 1.000.000 USD’den daha düşük tutarda gayrimenkul alan yabancılar 5 yıl Türkiye’de ikamet ettikten sonra Türk vatandaşı olmak için başvuruda bulunabilir.

Konut alan yabancı KDV ödemeyecekYabancı yatırımcıların konut ya da işyeri alımlarında KDV kaldırıldı. Daha önce 1.000.000 USD yatırım yapan bir yabancı için Türk vatandaşlığı elde etme hakkı tanınmıştı. Şimdi ise daha kolay yatırım yapmasını sağlayacak yeni bir uygulama getiriliyor. KDV’nin sıfırlanması konut fiyatlarına da alıcıları sevindirecek şekilde yansıyacak. Bu şartlarda alıcının direkt olarak faydalanacağı bir uygulama hayata geçirilecek. Bakanlar Kurulunun yeni aldığı kararla birlikte gayrimenkul satın alan yabancılardan konut KDV’si alınmayacak. Türkiye’ye her geçen gün ilgisi artan ve buraya yatırım yapmak isteyen yabancılar için yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. Alınan bu yeni karar ile birlikte konut fiyatlarında ciddi indirimler bekleniyor. Buna göre, yabancı bir gerçek kişiye veya bir şirkete, bir işyeri veya konut satıldığında, bunun %18’lik KDV’si istisna edilecek.

Konut satışının her yıl arttığı Türkiye’de gayrimenkuller her sene katlanarak değerlenmektedir. Hiç değer kaybetmeyen, aksine sürekli değer kazanan bir yer de gayrimenkul yatırımı yapmak karlı bir iş olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak yeni yapılacak evlerde kombi, cam balkon, radyatör, küvet, duş teknesi, duşa kabin, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı gibi ürünlerde %18 olan KDV %1’e indi. Bu indirimin 300.000 TL'lik bir evin fiyatında 4.500 TL indirim sağlaması bekleniyor. Bu indirimle birlikte yeni ev fiyatlarında %1 ila 1,5 düşüş yaşanması bekleniyor. Mobilyalı olarak satılan yeni konutlarda kullanılan bazı ürünler KDV iadesine tabi tutulmuyor. Burada kriter, kullanılan eşyanın sökülüp başka bir evde kullanılmaya elverişli olup olmaması. Örneğin, buzdolabı, fırın, davlumbaz, bulaşık makinesi, mobilya, vestiyer, televizyon, avize, perde ve benzeri eşya ile birlikte satılan 150 m² altındaki konutlarda bu eşyalara ilişkin KDV iadesi yapılmıyor. Yani, söz konusu eşya %18 KDV ile işlem görüyor.

Türkiye’de gayrimenkul satın almayı düşünenler için şu an ev almanın tam zamanı. Hem bu indirimlerden faydalanmak hem de ev sahibi olmak muhteşem bir fırsat. Hayallerinizdeki evi bulmak için Antalya Homes’un tecrübeli satış danışmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Emlak Haberleri23.7.2019
Geçmişten Günümüze Antalya’nın Mimari Dokusu
18.7.2019
Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İçin En İyi 10 Neden
13.7.2019
Türkiye, Yabancılara Yaşam ve Kariyer Fırsatı Sunan 7. Ülke
17.6.2019
Antalya’da Konut Alımında En Çok Tercih Edilen İlçeler
22.4.2019
Türkiye’de Konut Alınabilecek En İyi Yerler
4.4.2019
Türkiye Gayrimenkul Sektöründe İstanbul Havalimanı Heyecanı
11.3.2019
Filistinliler Seyahat Belgesi ile Konut Alabilecekler
1.3.2019
Antalya’dan 13 Farklı Ülkeye Direkt Uçuşlar Başlıyor
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN
Bizimle Çalışmak İster misiniz?