Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Servis Ücretleri ve Türkiye’de Aidat Uygulaması

8.05.2015

Türkiye’de bir daire satın aldıktan sonra, ortak alanların bakımı için ekstra ödenecek olan servis ücretlerini dikkate almak gerekmektedir. Bakım ücreti 'AİDAT' olarak adlandırılmaktadır. Aidat ücretleri daireler arasında eşit şekilde paylaştırılır. Fakat dairelerin büyüklüğüne göre bu ücretler değişiklik gösterebilir. Yani tek yatak odalı daire sahipleri, 2 ve 3 yatak odalı daire sahiplerine nazaran daha az veya eşit aidat ödeyebilmektedir.

Site Yönetimi Toplantıları & Aidatlar

Service charges and apartment maintenance in Turkey

Bir konut kompleksi için alınacak her karar site yönetiminin yıllık toplantılarında belirlenir. Yıllık toplantılar genel olarak her yıl Ocak ayında yapılmaktadır. Her dairenin veya villanın sahibi otomatik olarak delegedir. Bu toplantılarda; önceki ödemeler kontrol edilir, yıllık bütçe hazırlanır, yeni yönetim kurulu üyeleri seçilir, yaklaşan yıl kararları için aidat (bakım ücretleri) alınır. Kapıcı, güvenlik, bahçe bakımı, aydınlatma, personel giderleri, ortak alanların bakımları, bahçe sulama, asansör, havuz işletmeleri gibi giderlerde tüm kat malikleri arsa payları kadar ödeme yapmak zorundadırlar. Kat Mülkiyeti Kanuna göre ise bu toplantıda alınan kararlara tüm kat malikleri uymak zorundadır.

Bir mülk satın almadan önce hizmet bedellerinin maliyetlerini kontrol etmemiz gerekmektedir. Ücretler genellikle aylık veya yıllık olarak faturalandırılır. Fitness, sauna gibi sağlık hizmetlerinin ve kapalı yüzme havuzunun bulunduğu konut komplekslerinde yıllık servis ücretleri daha fazla olmaktadır.

Servis ücretleri Türkiye'deki evlerde önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Türkiye’de tek bloklu lüks bir daire için fiyat aylık olarak 20 €’dan 300 €’ya kadar değişebilmektedir. 2 bloklu bir kompleks içinde yüzme havuzu, fitness ve sauna gibi sağlık hizmetleri varsa eğer bakım ücretleri 30 € ve 50 € arasında değişmektedir. Zaman zaman binanın dış cephe bakımı ya da bazı temel sorunlardan dolayı ek ödeme yapılabilmektedir. Bu ücretler kat malikleri ve yönetim kurulunun yaptığı yıllık toplantılarda %50 çoğunluğun onaylamasıyla belirlenmektedir. Bu durumda ise hizmet ücretlerinde 1 yıllık süreyle artış olabilmektedir.

Aidat ve Site Yönetimi Hakkındaki Düşünceler

Antalya Homes’dan emlak alıcıları için tavsiyeler;

- Aidat ödemenizi isteyen olursa, bu ücreti ödediğinize dair bir belge veya kanıt isteyin. Unutmayın ki site yönetim kurulu başkanı veya yöneticileri bir sonraki yıl değişecektir. Bu yüzden elinizde aidatları ödediğinize dair kanıtlar bulundurun.

- Yöneticiye veya kapıcıya (yetkilendirilmiş ise) doğrudan aidatınızı ödeyebilirsiniz. Daha sonra ödediğiniz aidat için makbuz talep edin. Bu makbuzun üzerinde ödediğiniz miktar, daire ve isim bilgileriniz gibi bilgilerin yazılı olmasına dikkat edin.

- Ücretler konusunda emin olmak için kararlar kitabını isteyebilirsiniz. Aidat veya onarım için toplanan ekstra ödemeler varsa, bu ücretlerin tam miktarının yazılı olarak belirtilmesi gerekmektedir.

- Yabancı mülk acıları tüm yıl boyunca Türkiye’de bulunmadıklarından dolayı, yıllık aidat ücretlerini peşin olarak vermektedirler. Zamanında ödeme yapmazsanız eğer, yönetici de kapıcının maaşını ödeme konusunda başarısız olur ve site içi temizlik ve fatura gibi bakımlar eksik kalabilir. Çoğunlukla Site yöneticileri, siz Türkiye’ye gelene kadar sizi bekler.

- Aidat kararlar defterine yazılmaktadır ve siz zamanında ödeme yapmazsanız, site yöneticisi icara ofisi tarafından borcunuzu takip etme hakkına sahip olacaktır. Site yöneticiniz ile aranızı iyi tutmaya dikkat edin ve ödeme yapacağınız tarihleri kendisine bildirin.

- Eğer site yönetimi sizin problemlerinizi çözmüyorsa ya da site içindeki olanaklardan tam anlamıyla yararlanamıyorsanız, bu sorunların çözümünü yıllık toplantılarda arayın. Aidat, bunlardan bağımsız bir durumdur. Aidatınızı zamanında ödeyin.

Türkiye'deki evinizde yaşamanın keyfini çıkarın.

Emlak Haberleri21.08.2020
Gelenekselden Çağdaş Mimariye: Türkiye’de Ev Tipleri
11.08.2020
Explore Turkish Realty Dergisinin İlk Sayısı Yayınlandı!
5.08.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.07.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.07.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.07.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.07.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
26.06.2020
Antalya Homes Emlak AŞ'den Tekçe Overseas Gayrimenkul AŞ'ye
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN