Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Türkiye’de Yaşam Maliyetleri

20.3.2018

Türkiye’de yaşam maliyetleri, göçmenlerin burada yaşamaya karar vermelerine yardımcı olacak önemli bir faktördür. Şüphesiz, Türkiye’de yaşam maliyeti, göçmenlerin buraya kalıcı olarak yerleşmelerine yardımcı olan önemli bir faktördür. Yaşam standartları ve yaşam maliyeti karşılaştırılması yapıldığında, Türkiye düşük maliyetleri ile yüksek bir yaşam standardı sunmaktadır.

Türkiye’de Asgari Ücret

Sağlık ve emeklilik hizmetlerini işverenlerin ödediği SGK hizmetiyle birlikte, bir aylık asgari ücret 2.324 Türk Lirası’dır. Yalnızca kira ödeyen bir kişi için, bu miktar rahat bir yaşam için yeterli olacaktır.

Yaşam Maliyetinde Bölgesel Farklılıklar

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi, bir şehirde yaşamak her zaman yüksek maliyetli olmaktadır. Finans, ekonomi, turizm ve iş merkezi olarak bilinen İstanbul, Türkiye’de yaşam maliyeti en yüksek olan yeridir. Yüksek kiraların yanı sıra, ulaşım, yeme-içme ve gece hayatı gibi günlük ihtiyaçlar da oldukça pahalıdır. Kira ödeme zorunluluğu olmayan bir aile, aylık yaklaşık 6.845 TL ile iyi bir yaşam standardına sahip olabilmektedir.

Ancak, yaşam maliyeti Akdeniz ve Ege kıyılarındaki bölgelerde düşmektedir. Fethiye gibi popüler göçmen tatil bölgelerine kıyasla, İstanbul’da yaşam maliyeti yaklaşık %20 daha yüksektir. Fethiye’de mülk sahibi göçmen bir çift, ayda ortalama 3.000 TL ile orta sınıf bir yaşam standardına sahip olabilmektedir.

Döviz Kurları ve Yüksek Faizli Tasarruf Hesapları

Şu anda, kendi ülkelerinden emekli maaşı alan birçok göçmen, Türk Lirası ve diğer para birimleri arasındaki döviz kuru farkı sayesinde lüks bir yaşam sürmektedir.

Eğer herhangi bir yabancı para birimi üstünden emekli maaşınız ya da aylık geliriniz varsa ve Türkiye’de yaşamaya uygun bir miktar olup olmadığını düşünüyorsanız, değişen döviz kurunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Ayrıca, birçok göçmen, sermayelerini yüksek faizli tasarruf hesaplarına yatırmaktadır ve aylık faizle geçimini sağlamaktadır. %8 ile %10 arasında değişen oranlarıyla yüksek tasarruf hesapları, büyük miktarda sermayeye sahip herkes için yaşam maliyetlerini finanse etmenin avantajlı bir yolu olmaktadır.

Türkiye’de yaşam maliyetleri, göçmenlerin burada yaşamaya karar vermelerine yardımcı olacak önemli bir faktördür.

Türkiye’de Yaşam Maliyetleri Dağılımı

Benzin ve Araç Bakımı

Petrolün maliyeti, Yunanistan ve Portekiz gibi Avrupa ülkeleri kadar yüksek olmasa da, Amerika ve Rusya’nın iki katı kadardır. Bu nedenle birçok sürücü, daha düşük maliyete sahip dizel araçları kullanmaktadır. Araç sahipleri, sigorta ve araç bakımı gibi masraflar için yıllık yaklaşık olarak 5.000 TL ödemektedir.

Sağlık Hizmeti ve Oturma İzni

65 yaş altındaysanız ve Türkiye’de 90 günden uzun kalmak istiyorsanız hem oturma izni hem de zorunlu sağlık hizmetine ihtiyacınız olmaktadır. Bir çift, uzun süreli oturum izni alıp zorunlu sağlık sigortasından yararlanmak istiyorsa bunu yıllık maliyeti 7.000 TL’dir.

Konut Masrafları

Elektirik faturası: Klima kullanımının azaltılmasıyla aylık ortalama 250 TL

Su faturası: Aylık ortalama 40 TL

Aidat: Sunulan imkanlar çerçevesinde aylık 100 ila 150 lira arasında

Belediye Vergisi: Tapu sahipleri ve mülk fiyatı çerçevesinde yılda 200 lira

Deprem Sigortası: Türkiye’de deprem sigortası zorunludur. Mülkün satın alındığı yere ve büyüklüğüne bağlı olarak 150 ila 250 TL arasındadır. Yangın, hırsızlık ve hasar sigortası isteğe bağlıdır.

Telefon, İnternet ve Uydu Televizyon: Türkiye’de telekomünikasyon şirketleri arasında bir fiyat çekişmesi bulunmaktadır. Örneğin; Türk Telekom, sınırsız internet, telefon ve uydu televizyon gibi bir paketi aylık 130 lira olarak belirlemiştir.

Daha Fazla Bilgi: Türkiye’de mülk sahibi olmayı düşünüyorsanız, maliyetler ve ek masraflarla ilgili olan bu yazı size yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, Türkiye’deki yaşam hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacak olan satış temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıdaki rakamlar her yıl editör tarafından güncellenmektedir. Son güncelleme tarihi: 14.01.2020

Emlak Haberleri21.3.2020
Covid-19 ve Türkiye Emlak Piyasası Üzerindeki Etkileri
3.2.2020
2019 Yılı Türkiye Gayrimenkul Satış Raporu
28.1.2020
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Kuruldu
1.1.2020
Bina Alım, Satım ve Kiralamada Enerji Kimlik Belgesi Dönemi
14.12.2019
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları
20.11.2019
Türkiye’de Sağlık Turizmi
8.11.2019
Her Zaman Revaçta Olan Türkiye Emlak Piyasası
30.10.2019
Bursa Homes Kuruldu!
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN
We keep working at home!