Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

21.6.2018

Son 10 yılda, Türkiye’de yabancıların çalışma yasaları iyi yönde gelişim gösterdi. Daha önceki yıllarda, birçok yabancı, ülkede yasadışı çalışıyordu; sağlık sigortaları yoktu, fazla mesai yapıyorlardı ve maaşları ödenmiyordu. Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar, geliştirilen yasalar sayesinde artık çok daha fazla imkana sahip.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son iki yılda 104.915 çalışma iznini onayladı. Çoğu başvuru, Türkiye’nin en önemli ve kalabalık şehri olan İstanbul’da yapıldı.

Türkiye’de Yabancıların Yapabileceği İşler

Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Yabancılar, Türkiye’de, birkaç istisna dışında birçok iş sektöründe çalışma hakkına sahiptir. Güvenlik, denizcilik, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık gibi sektörlerde çalışmaları yasaktır. Ayrıca, noterlerde ve hukuksal işlerde de çalışamazlar.

Bazı yabancılar, ana dillerini kullanarak tur rehberi olmak isterler. Bu iş ise birkaç yıl süren bir eğitim gerektirmektedir. Seyahat danışmanlığı ya da otellerde animatörlük gibi sezonluk işler yabancılar için uygundur. TESOL yeterlilik belgesi olan yabancılar, özel kurumlarda öğretmenliik yapabilirler. Ayrıca, bazı yabancılar uluslararası şirketlerde de çalışabilirler.

Yabancılar İçin Çalışma İzinleri

Çalışan ve işveren çalışma izni için başvuru yapabilir. İşveren, gerekli tüm başvuru formlarını doldurup, gerekli belgeleri toparladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderir. Yurtdışında yaşayanlar ise kendi ülkelerindeki konsolosluklara başvuru yapabilirler. Çalışma izni başvurusunda bulunan işyerinin en az 5 T.C vatandaşı çalıştırması gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusu onaylandığında işe başlayabilirler. Sosyal güvenlik ve vergi ödemelerini düzenlemek işverenin sorumluluğundadır. Çalışma izni, kuruma özeldir. Yabancı çalışan işten ayrıldığı anda çalışma izni iptal olur. (Çalışma izni hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.)

Türk Soylu Yabancılar İçin Türkiye’de Çalışma İzni

Türk hukukunda, "özel statülü/imtiyazlı yabancılar" kategorisi oluştulmuştur. ’Türk soylu yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun’ ile Türk soylu yabancıların Türkiye’de özgürce çalışma hakları düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilatı hariç kamu kuruluşları, özel kuruluşları ve işyerlerinde çalışabilirler. Türk soylu yabancılar, çalışma izni aldıkları takdirde, hakimlik, savcılık ve dışişlerinde memurluk gibi mesleklerini yapabilirler.

Türkiye’de çalışan Türk soylu yabancılar, çalışma şartları ve sosyal güvenlik açısından aynı işlerde çalışan Türk vatandaşları ile aynı haklara sahiptir.

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

Bağımsız Çalışma İzinleri

Bağımsız çalışma izni başvurusu yapılabilmesi için, Türkiye’de en az 5 yıl kanuni ve kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak gerekmektedir. Başvurunun onaylaması için, bir iş planı sunup, girişimci karakteri ortaya koyup, Türkiye ekonomisine nasıl fayda sağlanacağının gösterilmesi gerekir.

Alternatif olarak 2017 yılında Uluslararası İş Gücü Kanunu’nda yapılan bir değişilik ile ağır vasıflı çalışanlar içim Turkuaz Sistemi uygulamasına geçilmiştir. (Turkuaz Sistemi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.)

Not: Türkiye’de yabancılara çalışma izinleri ile ilgili yasaların birçok istisnası vardır ve bu yasalar sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle, her zaman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan güncel bilgileri kontrol edilmelidir. Ayrıca, yasadışı olarak çalışanların cezalandırılacağı ve bazı durumlarda sınır dışı edileceği unutulmamalıdır.

Türkiye yaşam;

Türkiye’de Yaşam Maliyetleri: Türkiye’de rahat bir yaşam için maliyetler nasıl olmalıdır?
Eğitim: Uluslararası okullar ve kaliteli eğitim.
Türkiye’de emlak satın almak: Finans yönetimi ve emlak satın alma üzerine ipuçları ve tavsiyeler.

Emlak Haberleri3.2.2020
2019 Yılı Türkiye Gayrimenkul Satış Raporu
1.1.2020
Bina Alım, Satım ve Kiralamada Enerji Kimlik Belgesi Dönemi
14.12.2019
Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları
20.11.2019
Türkiye’de Sağlık Turizmi
8.11.2019
Her Zaman Revaçta Olan Türkiye Emlak Piyasası
30.10.2019
Bursa Homes Kuruldu!
12.10.2019
Meksika'dan Antalya'ya Uzanan Aşk Hikayesi
6.10.2019
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim’de Başlıyor
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN