Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

21.06.2018

Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Son 10 yılda, Türkiye’de yabancıların çalışma yasaları iyi yönde gelişim gösterdi. Daha önceki yıllarda, birçok yabancı, ülkede yasadışı çalışıyordu; sağlık sigortaları yoktu, fazla mesai yapıyorlardı ve maaşları ödenmiyordu. Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar, geliştirilen yasalar sayesinde artık çok daha fazla imkana sahip.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2018’de yayınladığı son istatistik raporuna göre bir yıl içerisinde 115.826 çalışma iznini onayladı. Çoğu başvuru, Türkiye’nin en önemli ve kalabalık şehri olan İstanbul’da yapıldı, ikinci sırada ise turizm şehri Antalya yer almakta.

Türkiye’de Yabancıların Yapabileceği İşler

Yabancılar, Türkiye’de, birçok iş sektöründe çalışma hakkına sahiptir. Global şirketlerin yönetim, pazarlama, satış, teknik bilgi ve çeviri gibi alanlarında birden fazla dil bilen yabancı uyruklu çalışan için birçok uygun pozisyon bulunmakta.

Türkiye’de oteller ve seyahat acentaları her yıl düzenli olarak yaz pozisyonları da açmaktadırlar. Bazı yabancılar, ana dillerini kullanarak tur rehberi olmak isterler. Bu iş ise birkaç yıl süren bir eğitim gerektirmektedir. Seyahat danışmanlığı ya da otellerde animatörlük gibi sezonluk işler yabancılar için uygundur. TESOL yeterlilik belgesi olan yabancılar, özel kurumlarda öğretmenliik yapabilirler.

En Çok Tercih Edilen Çevrim İçi İş Arama ve İlan Verme Platformları

LinkedIn: Bu platformda oluşturulmuş iş gruplarının ve kendi iş ağlarını oluşturmuş diğer web sitelerin organize ettiği Türklerin ve yabancıların bir araya geldiği etkinliklere ve toplantılara ulaşılabilir.
Kariyer: Kariyer.net güncel olarak Türkiye’nin en çok tercih edilen iş arama platformudur. Daha çok yerel halkın kullandığı bu site için kesinlikle Türkçe bilinmesi gerekir.
Indeed: İngiltere’nin en büyük iş arama platformu Indeed, Türkiye’den de pek çok iş fırsatı ile karşılaşabilecek bir platformdur.
Craigslist: Türkçe sayfası da olan Cragslist, çevrim içi en çok tercih edilen seri ilan platformudur.

Ayrıca Expat.com, Learn4Good, Reed.co.uk, Totaljobs vb. birçok çevrim içi platformda da Türkiye’den iş fırsatları vardır.

Bir iş bulduktan sonra, işveren bünyesinde çalışacak aday için çalışma iznine başvurmalıdır. Türkiye’de çalışma izni olmadan herhangi bir işte çalışılamaz.

Yabancılar İçin Çalışma İzinleri

Çalışan ve işveren çalışma izni için başvuru yapabilir. Oturma izni, en az 60 gün geçerliliği olan bir pasaportu ve işveren ile yasal bir sözleşmesi olan işçi adayı süreli veya süresiz çalışma izni alma hakkına sahiptir.

İşveren, gerekli tüm başvuru formlarını doldurup tüm belgeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderir. Yurtdışında yaşayanlar ise kendi ülkelerindeki konsolosluklara başvuru yapabilirler.

İş yeri adayı çalışma izni başvurusu onaylandığında işe başlayabilir. Sosyal güvenlik ve vergi ödemelerini düzenlemek işverenin sorumluluğundadır. Çalışma izni, kuruma özeldir. Yabancı çalışan işten ayrıldığı anda çalışma izni iptal olur.

Türkiye vizesi hakkında daha fazla bilgiyi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı web sitesinden bulabilirsiniz.

Yönetmelikler zaman içinde değişebileceği için web sitesi mutlaka güncel olarak ziyaret edilmeli veya bir konsolosluk için iletişime geçilmedir.

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

Türk Soylu Yabancılar İçin Türkiye’de Çalışma İzni

Türk hukukunda, "özel statülü/imtiyazlı yabancılar" kategorisi oluştulmuştur. ‘Türk soylu yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun’ ile Türk soylu yabancıların Türkiye’de özgürce çalışma hakları düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilatı hariç kamu kuruluşları, özel kuruluşları ve işyerlerinde çalışabilirler. Türk soylu yabancılar, çalışma izni aldıkları takdirde, hakimlik, savcılık ve dışişlerinde memurluk gibi mesleklerini yapabilirler.

Türkiye’de çalışan Türk soylu yabancılar, çalışma şartları ve sosyal güvenlik açısından aynı işlerde çalışan Türk vatandaşları ile aynı haklara sahiptir.

Bağımsız Çalışma İzinleri

Bağımsız çalışma izni başvurusu yapılabilmesi için, Türkiye’de en az 5 yıl kanuni ve kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak gerekmektedir. Başvurunun onaylaması için, bir iş planı sunup, girişimci karakteri ortaya koyup, Türkiye ekonomisine nasıl fayda sağlanacağının gösterilmesi gerekir.

Alternatif olarak 2017 yılında Uluslararası İş Gücü Kanunu’nda yapılan bir değişilik ile ağır vasıflı çalışanlar içim Turkuaz Kart Sistemi uygulamasına geçilmiştir.

Not: Türkiye’de yabancılara çalışma izinleri ile ilgili yasaların birçok istisnası vardır ve bu yasalar sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle, her zaman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan güncel bilgileri kontrol edilmelidir. Ayrıca, yasadışı olarak çalışanların cezalandırılacağı ve bazı durumlarda sınır dışı edileceği unutulmamalıdır.

Ortaklık Kurma

Ortaklık girişimi ciddi bir karar sürecidir ve bu süreç iyi düşünülmelidir. Bu süreçte taraflar birbirlerininin yeteneklerini, işletmeye yapılacak olan katkılarını, kişiliklerini ve amaçlarını bilmeli, birbirlerini iyi tanımalıdır.

Bir diğer önemli nokta sektör hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmaktır. Bir sektör üzerinde deneyim sahibi olmak ve başka bir ülkede uzmanlaşılan sektörden ilerlemek her zaman avantajlı bir gelişme olacaktır. Yine de Türkiye piyasası, alım ve satım prosedürleri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Güvenilir bir partner bulduktan sonra, taraflar arasındaki anlaşmanın şartlarını ayrıntılı bir şekilde içeren ortaklık anlaşması hazırlanmalıdır. Anlaşma, tüm olası senaryolar için ayrıntılı açıklamalar içeriyorsa herhangi bir anlaşmayı veya davayı baştan önleyebilir. İyi bir ortaklık anlaşması tarafların arasındaki ilişkiyi en iyi seviyede tutacaktır.

Ortaklık için her zaman profesyoneller ile çalışılmalır. Sıradan insanların işe hiçbir katkısı olmazken, temelde profesyonel partner ve profesyonel çalışanlar ile birlikte oluşturulan güven duygusu olduğu sürece başarı daima gelecektir.

Emlak Haberleri18.06.2021
3 Aşamada Türkiye'de Emlak Satın Alma Yoluyla Yatırım Yapmak
17.06.2021
Türkiye’de Yabancılar İçin Gayrimenkul Satın Alma Süreci
11.06.2021
Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
10.06.2021
Türkiye'de Gayrimenkul Satın Almak Güvenli mi?
7.06.2021
Yeni Ofisimiz Ankara Çankaya’da Hizmet Veriyor!
3.06.2021
Dövizdeki Artış Yabancıların Satın Alma Gücünü Yükseltti
10.05.2021
Pakistan Uyruklu Yabancılar için Türkiye’de Vatandaşlık Edinmek
8.05.2021
Hintliler İçin Türk Vatandaşlığı Almanın Yolları
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN