Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 35 30

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

21.6.2018

Son 10 yılda, Türkiye’de yabancıların çalışma yasaları iyi yönde gelişim gösterdi. Daha önceki yıllarda, birçok yabancı, ülkede yasadışı çalışıyordu; sağlık sigortaları yoktu, fazla mesai yapıyorlardı ve maaşları ödenmiyordu. Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar, geliştirilen yasalar sayesinde artık çok daha fazla imkana sahip.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, son iki yılda 104.915 çalışma iznini onayladı. Çoğu başvuru, Türkiye’nin en önemli ve kalabalık şehri olan İstanbul’da yapıldı.

Türkiye’de Yabancıların Yapabileceği İşler

Yabancılar, Türkiye’de, birkaç istisna dışında birçok iş sektöründe çalışma hakkına sahiptir. Güvenlik, denizcilik, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık gibi sektörlerde çalışmaları yasaktır. Ayrıca, noterlerde ve hukuksal işlerde de çalışamazlar.

Bazı yabancılar, ana dillerini kullanarak tur rehberi olmak isterler. Bu iş ise birkaç yıl süren bir eğitim gerektirmektedir. Seyahat danışmanlığı ya da otellerde animatörlük gibi sezonluk işler yabancılar için uygundur. TESOL yeterlilik belgesi olan yabancılar, özel kurumlarda öğretmenliik yapabilirler. Ayrıca, bazı yabancılar uluslararası şirketlerde de çalışabilirler.

Yabancılar İçin Türkiye’de İş Bulmak ve Çalışmak

Yabancılar İçin Çalışma İzinleri

Çalışan ve işveren çalışma izni için başvuru yapabilir. İşveren, gerekli tüm başvuru formlarını doldurup, gerekli belgeleri toparladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderir. Yurtdışında yaşayanlar ise kendi ülkelerindeki konsolosluklara başvuru yapabilirler. Çalışma izni başvurusunda bulunan işyerinin en az 5 T.C vatandaşı çalıştırması gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusu onaylandığında işe başlayabilirler. Sosyal güvenlik ve vergi ödemelerini düzenlemek işverenin sorumluluğundadır. Çalışma izni, kuruma özeldir. Yabancı çalışan işten ayrıldığı anda çalışma izni iptal olur. (Çalışma izni hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.)

Türk Soylu Yabancılar İçin Türkiye’de Çalışma İzni

Türk hukukunda, "özel statülü/imtiyazlı yabancılar" kategorisi oluştulmuştur. ’Türk soylu yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun’ ile Türk soylu yabancıların Türkiye’de özgürce çalışma hakları düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilatı hariç kamu kuruluşları, özel kuruluşları ve işyerlerinde çalışabilirler. Türk soylu yabancılar, çalışma izni aldıkları takdirde, hakimlik, savcılık ve dışişlerinde memurluk gibi mesleklerini yapabilirler.

Türkiye’de çalışan Türk soylu yabancılar, çalışma şartları ve sosyal güvenlik açısından aynı işlerde çalışan Türk vatandaşları ile aynı haklara sahiptir.

Bağımsız Çalışma İzinleri

Bağımsız çalışma izni başvurusu yapılabilmesi için, Türkiye’de en az 5 yıl kanuni ve kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak gerekmektedir. Başvurunun onaylaması için, bir iş planı sunup, girişimci karakteri ortaya koyup, Türkiye ekonomisine nasıl fayda sağlanacağının gösterilmesi gerekir.

Alternatif olarak 2017 yılında Uluslararası İş Gücü Kanunu’nda yapılan bir değişilik ile ağır vasıflı çalışanlar içim Turkuaz Sistemi uygulamasına geçilmiştir. (Turkuaz Sistemi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.)

Not: Türkiye’de yabancılara çalışma izinleri ile ilgili yasaların birçok istisnası vardır ve bu yasalar sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle, her zaman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan güncel bilgileri kontrol edilmelidir. Ayrıca, yasadışı olarak çalışanların cezalandırılacağı ve bazı durumlarda sınır dışı edileceği unutulmamalıdır.

Türkiye yaşam;

Türkiye’de Yaşam Maliyetleri: Türkiye’de rahat bir yaşam için maliyetler nasıl olmalıdır?
Eğitim: Uluslararası okullar ve kaliteli eğitim.
Türkiye’de emlak satın almak: Finans yönetimi ve emlak satın alma üzerine ipuçları ve tavsiyeler.

*Antalya Homes ailesinde yer almak için online başvuru yapabilirsiniz.

Emlak Haberleri12.10.2019
Meksika'dan Antalya'ya Uzanan Aşk Hikayesi
6.10.2019
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim’de Başlıyor
17.9.2019
Hindistan’dan Antalya’ya Charter Uçuşlar Başlıyor
12.9.2019
Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 10. Şehir: Antalya
23.7.2019
Geçmişten Günümüze Antalya’nın Mimari Dokusu
18.7.2019
Türkiye’de Konut Yatırımı Yapmak İçin En İyi 10 Neden
13.7.2019
Türkiye, Yabancılara Yaşam ve Kariyer Fırsatı Sunan 7. Ülke
17.6.2019
Antalya’da Konut Alımında En Çok Tercih Edilen İlçeler
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN