Cep +90 532 212 45 90

+90 242 324 54 94

Favorilerim ( 0 )
Favori Emlaklarımı Görüntüle

Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat

4.7.2020

Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat

Eğer Türkiye’de veya yurt dışına seyahat etme planınız varsa araba ile seyahat etmek sizin için son derece konforlu ve hesaplı bir tercih olacaktır. Yapacağınız seyahat kısa süreli olacaksa araç kiralamanız, daha uzun bir seyahat planlıyorsanız araç satın almanız sizin için her açıdan hesaplı bir tercih olacak, özel bir araç seyahatiniz boyunca özgürlük ve rahatlık hissinizi pekiştirecektir.

Yurt Dışına Araba ile Seyahat

Araba ile yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız, öncelikle aracın size ait olması veya araç sahibinin yanınızda bulunması gerekmektedir. Eğer araç sahibi yanınızda olmayacaksa, noterden bir vekaletname almanız gerekir. Arabayla yurt dışına çıkmak için gerekli belgeler:
• Uluslararası ehliyet (Çipli yeni ehliyetler uluslararası geçerliliğe sahiptir.)
• Pasaport
• Araç ruhsatı
• Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsanız Schengen vizesi
• Yeşil kart sigortası (Uluslararası motorlu taşıt sigortası)
• Seyahat sağlık sigortası
• İlgili bankalardan veya gümrük kapılarından temin edebileceğiniz yurt dışı çıkış harç pulu

Yurt dışına çıkarken istenen belgeleri temin etme konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Belgeleri bir araya getirmek oldukça kolaydır. Güvenli ve keyifli bir tatil için istenen belgelerin yanı sıra gittiğiniz ülkedeki trafik kuralları ve gerekli araç ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yurt dışına arabayla seyahat etmeden önce yabancı dile olan hakimiyetiniz ne kadar iyi olursa işleriniz de aynı oranda kolaylaşacaktır. Tatile çıkmadan önce gideceğiniz ülke ile ilgili araştırma yapmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Yurt İçinde Araba ile Seyahat

Bir şehirden başka bir şehre giderken dikkat etmeniz gereken levhaları bilmek seyahatinizi kolaylaştırır. Ayrıca kullanacağınız navigasyon uygulamaları gitmek istediğiniz seyahat noktalarına sizi en kısa sürede ulaştıracaktır. Size kolaylık sağlayan bu hususların yanında yurt içinde seyahate çıkmadan önce bilgi sahibi olmanız gereken bazı konular vardır.

Polis Kontrolleri

Polis Kontrolleri

Şehirler arası seyahat yollarında hız sınırlarına uyup uymadığınız oldukça önemli bir husustur. Radar cihazları ve polisler hız kurallarına uyup uymadığınızı kontrol etmek için aktif bir şekilde yollarda çalışmaktadırlar. Ayrıca polisler araç kullanırken taşımanız gereken belgeleri kontrol etmek için sizi rastgele durdurabilirler.

Otomatik geçiş sistemi (OGS)

Otomatik geçiş sistemi (OGS)

Bir araba satın aldıktan sonra, seyahatiniz esnasında yurt içindeki ücretli otoyolları, köprüleri ve tünelleri geçebilmeniz için herhangi bir PTT ofisine veya bankaya OGS/HGS (otomatik geçiş sistemi) için başvurmanız gerekecektir. PTT ofisleri veya bankalar aracınızın ön camına yapıştıracağınız bir çıkartma sağlayacaktır. Başvurunuz esnasında size seçeceğiniz ön ödemeli veya otomatik fatura ödeme sistemi sunarlar. Araç kiralamanız durumunda bu sistem aracın hali hazırdaki özellikleri arasında bulunur.

Otopark

Otopark

Arabanızı cadde üzerine park etmeniz durumunda, geri döndüğünüzde camınıza bir park görevlisi tarafından koyulmuş park ettiğiniz zamanı gösteren bir biletle karşılaşabilirsiniz. Sokak aralarında arabanızı güvenle park edebileceğiniz özel otopark alanları da mevcuttur. Genellikle ilk 3 saate kadar ücretsiz otopark sağlayan alışveriş merkezleri kısa süreli araç park etme konusunda tercih edilmektedir.

Benzin istasyonları

Benzin istasyonları

Arabanızın yakıt ihtiyacını kurşunsuz benzin, mazot, gaz gibi çeşitli yakıt seçenekleri sunan yol üzerindeki benzin istasyonları ile karşılayabilirsiniz. Benzin istasyonları genellikle 7/24 hizmet vermektedir ve tuvalet, restoran, market gibi ihtiyaçlar için de ideal durak noktalarıdır.

Araba Kiralayarak Seyahat Etmek

Araba kiralamak için en az 21 yaşını doldurmuş ve 1 yıllık B grubu ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. En az araba kiralama süresi 24 saattir. Gerekli şartları sağlayıp önceden belirlenmiş bir depozito ücretini ödedikten sonra aracı teslim alabilirsiniz. Türk vatandaşıysanız ve ehliyetinizi yurt dışından almışsanız, ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanabilirsiniz. Eğer başka bir ülkenin vatandaşı iseniz ve ehliyetinizi yurt dışından aldıysanız,
kullanacağınız ehliyetin geçerlilik süresi 6 aydır. Süreç bittikten sonra yurt dışından alınan ehliyet belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Araba kiralama, çevrimiçi araba rezerve etme ülkenin neredeyse tüm şehirlerinde ve tatil beldelerinde mümkündür. Kısa mesafelerde yerel kiralama ofisleri fiyat olarak size en iyi teklifi sunabilir fakat uzun mesafeli seyahat planlıyorsanız birden fazla ofisi olan büyük kiralama şirketlerini sunduğu geniş kapsamlı güvenlik hizmetleri sebebiyle tercih edebilirsiniz. Seyahat sırasında istenmeyen bir durumla karşılaştığınız takdirde büyük bir şirketin yardımınıza daha hızlı ve uzman bir şekilde yaklaşacağını bilmek seyahatinizi her anlamda kolaylaştıracaktır.

Türkiye’de araç kiralama ücretleri aracın niteliğine, kiralamak istediğiniz sezona, lokasyona, kiralama şirketine, kiralama süresine göre değişmektedir. Vergiler dahil ortalama haftalık kira bedeli 500 ile 1500 TL arasında değişebilmektedir.

Araba ile Seyahat Etmenin Avantajları

Seyahatin zamanını ve rotasını seçme konusunda özgürsünüz!

Özel aracınızla seyahat ederken otobüs ya da tren gibi belirli saatlerde hareket eden araçlara bağlı olmazsınız. İstediğiniz saatte uyanabilir ve yolculuğunuzun süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Dilediğiniz yerde dilediğiniz sıklıkta mola verebilirsiniz.

Öğle yemeği için çok daha az para harcayabilirsiniz.

Arabayla seyahat ederken uğrayacağınız küçük şehirlerdeki marketlerde bulabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar ile paradan tasarruf edebilir, yolunuzun üzerindeki restoranlara uğrayarak yerel lezzetlerle tanışabilirsiniz. Ayrıca araba ile seyahat ederken kamp alanlarına uğrayarak kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilir, seyahatinizi açık havada tadını çıkartacağınız bir barbekü molasıyla taçlandırabilirsiniz.

İlginizi çekecek çok daha fazla yeri ziyaret edebilirsiniz.

Mağaralar, müzeler, dağlar gibi her zaman toplu taşıma araçlarıyla ulaşamayacağınız seyahat noktalarına özel aracınızla ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Araba size çok daha masrafsız bir şekilde dilediğiniz yeri ziyaret etme olanağı sunar.

Araba ile seyahatte bütçeniz önemli ölçüde azalır.

Birkaç kişi birlikte araba ile seyahat ederken seyahat masraflarını bölüşmek giderlerinizi oldukça azaltacaktır. Araba kiralama durumunda dahi yakıt masrafı ile birlikte ücretin bölünmesi kesinlikle diğer ulaşım yöntemlerine göre daha ucuz olacaktır.

Araba ile seyahat etmenin avantajlarının yanı sıra seyahate çıkmadan önce araba ile ilgili dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Seyahate çıkmadan önce aracınızın uzun yola dayanıklı olup olmadığını, elektriksel donanımlarını ve göstergelerini kontrol etmek için mutlaka araç bakımı yaptırmalısınız. Lastiklerin performansı ve havası mutlaka kontrol edilmelidir. Yedek lastiğiniz olmadan yola çıkmamanızı öneririz. Güvenliğiniz ve sağlığınız için yanınızda mutlaka bir acil durum çantası bulundurmalısınız.

Emlak Haberleri5.8.2020
Almanya Türkiye'ye Uyguladığı Seyahat Yasağını Kaldırdı
27.7.2020
Akdeniz'de Tatil Evi Satın Alabileceğiniz En İyi Bölgeler
16.7.2020
Türkiye'de Konut Almak için Doğru Zaman
14.7.2020
COVID-19 Sonrası Emlak Piyasasında Yeni Dönem
4.7.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışında Araba ile Seyahat
26.6.2020
Antalya Homes Emlak AŞ'den Tekçe Overseas Gayrimenkul AŞ'ye
16.6.2020
Yurt İçi ve Yurt Dışı Uçuşları Yeniden Başladı
15.6.2020
Türkiye Tarihinin En Düşük Konut Kredi Faizi
TÜM HABERLER
BAŞA
DÖN